prof. dr hab. Stefan Wojnecki

1929-2023

Czarno białe zdjęcie przedstawiające prof. Stefana Wojneckiego

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy o śmierci prof. Stefana Wojneckiego – twórcy zaliczanego do fotograficznej neoawangardy, animatora i teoretyka fotografii, związanego z pojęciami fotografii intermedialnej i postmedialnej.

Stefan Wojnecki był pierwszym w historii polskiego szkolnictwa wyższego profesorem tytularnym z dyscypliny artystycznej fotografia. Był także inicjatorem studiów wyższych na kierunku Fotografia.
Od 1978r. pracował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie UAP).
W latach 1987 – 1993 pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby, kierował Zaocznym Studium Fotografii Profesjonalnej.

Od 1971r. był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, piastował najważniejsze funkcje w polskim ruchu fotograficznym. Autor licznych wypowiedzi teoretycznych związanych z fotografią.
Od 1956r. jako artysta i kurator wziął udział w ponad stu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, był autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych.

Pomysłodawca i wieloletni prezes Naukowego Towarzystwa Fotografii. Był długoletnim ekspertem Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego.
Stefan Wojnecki otrzymał szereg wyróżnień, nagród i odznaczeń, w tym medal ASP w Poznaniu Scholae Bene Merito, Nagrodę Artystyczną Miasta Poznania, Medal 150-lecia Fotografii, Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Rodzinie, przyjaciołom oraz wszystkim studentkom i studentom
prof. Stefana Wojneckiego
składamy najszczersze wyrazy współczucia.

Rektor, Senat, Wydział Fotografii i cała społeczność akademicka
Uniwersytetu Artystycznego
im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Ostatnie pożegnanie prof. Stefana Wojneckiego odbędzie się 14.01 o godz. 11.00 w Parafii pw. św. Marcina i o godz. 13.00 w kaplicy na cmentarzu na Junikowie w Poznaniu.

• Opublikowano: 05.01.2023, 13:22
  • Ostatnia edycja: 10.01.2023, 18:45