Przejdź do treści

Izabella Gustowska Krzysztof Łukomski

perfo-wykład… …ach podróże…

Wykład z cyklu Uniwersyteckich Wykładów Otwartych,
kurator: prof. Stefan Ficner

18 stycznia 2023, godz. 18.00,
Atrium UAP, ul. 23 Lutego 20

Bonjour Izabella! Serdeczne pozdrowienia z Kampanii. Podobno mamy niebawem wspólnie porozmawiać o podróżach? Jako, że u mnie bycie w podróży ma charakter immanentny, stało się w zasadzie moją metodą pracy i sposobem na poznawanie świata, ludzi, kultury. Ale służy też edukacji artystycznej skrojonej na miarę współczesnego zeitgeistu. Praktyka w obszarze sztuki także może mieć cechy podróży. Takie spojrzenie na nią może przeciwdziałać przyzwyczajeniom i wygodom. Na przykład związanym z jednym układem współrzędnych, czy środowiskiem pracy. Podróż daje dynamiczną perspektywę na rzeczy. Mnie odświeża do działania, ciągle ustawia wobec czegoś, co napotykam, co jest żywe, aktualne i stanowi o wyzwaniach, a Ciebie? 

O czym chciałabyś pogadać?

Bonjour Kris- tak trochę zazdroszczę Tobie tego trwania w permanentnej podróży. To moje marzenie ,aby przesiadać się z samolotu na statek i dalej jechać pociągiem lub autem lub iść…iść…odczuwać wszystkie zmiany po drodze i ”rejestrować ” z celem lub bez celu wszystko co znajdzie się w zasięgu obiektywu kamery lub schowanego w kieszeni  iPhona / tak jest łatwiej i szybciej /.To często śmieci, ale i w odpadach czasami czai się nieoczekiwany prezent od losu. Nagle wszystko uaktywnia się w mózgu wiem już co mogę z tym zrobić z tymi zdjęciami , dżwiękami i zapachami, tak zapachami też. Czasami taki proces rozwija się błyskawicznie, albo czeka jak w zamrażarce na uaktywnienie, nawet 2 czy 3 lata , albo zanika w niepamięci. No cóż jestem  jak pies Pawłowa z chwilą kiedy ruszam w podróż wiem ,że wszystko otwiera się przede mną i jestem nieskończenie ciekawa co czeka mnie za chwilę….

..czy o tym  chcesz pogadać?.

Spotkanie przyjmie formę dialogu między artystką Izabellą Gustowską a kuratorem i badaczem Krzysztofem Łukomskim. Oboje sporo podróżują, a z tego przemieszczania się nierzadko wynika wiele dla ich praktyki twórczej i edukacyjnej, zupełnie innej u każdej z osób. Ale jednocześnie podobnej przez pewne walory właśnie z podróży wyniesione. Spotkanie jest formą wymiany. Istnieją przecież cechy wspólne, które odróżniają wyprawy Podróżniczek i Podróżników od turystyki i delegacji. O podróżach (w tym tych artystycznych) bliższych i dalszych zaproszone Duo opowie w formie perfo-wykładu, z elementami wizualnymi i muzycznymi. Serdecznie zapraszamy do dołączenia do tej eskapady, choć stacjonarnej, to jednocześnie bardzo mobilnej przez dynamiczną formę prezentacji. 

  • Autor: Matylda Konarska
  • Opublikowano: 09.01.2023, 12:08
  • Ostatnia edycja: 10.01.2023, 13:48