W roku 2019 w ramach Naukowego Towarzystwa Fotografii zaprosiliśmy do refleksji nad „Akademickimi przestrzeniami fotografii”. Zastanawialiśmy się wówczas przede wszystkim nad historią edukacji fotograficznej w szkolnictwie wyższym. Tym razem proponujemy przyjrzenie się współczesności nauczania fotografii. Szczególną rolę odgrywa w nich praktyka artystyczna. Czy sztuki-fotografii można nauczyć? A może fotografia sama jest narzędziem przekazywania wiedzy i umiejętności poruszania się w dzisiejszym świecie? Jak wykształcić u słuchaczy i słuchaczek kompetencje formułowania komunikatów wizualnych i ich dekodowania? Wreszcie, jakie metody i techniki stosujemy, by przekazywać wiedzę i umiejętności fotograficzne?
Zależy nam, by podczas konferencji wybrzmiał nie tylko głos akademików, lecz także studentek i studentów, prezentujących własne dokonania. Fotografia, a może po prostu zdjęcia, mogą stać się pretekstem do spotkania różnych pokoleń i szkół fotograficznych.
Planujemy wystąpienia poświęcone następującym kwestiom:
Spotkanie, poświęcone przedstawieniu współczesnych nurtów „wizualnego alfabetyzmu”, obejmować będzie referaty i prezentacje artystów prowadzących pracownie fotografii w uczelniach wyższych oraz dyskusje. W jego ramach znajdzie się również część moderowana przez studentów i studentki, do udziału w której zachęcamy także Państwa studentów i studentki.
Podczas spotkania odbędzie się także przedpremierowy pokaz filmu o profesorze Stefanie Wojneckim, zrealizowanego przez Andrzeja Florkowskiego oraz prezentacja książki „Akademickie przestrzenie fotografii”
Szczegółowy harmonogram konferencji znajduje się w załączeniu. Serdecznie zapraszamy!
Jarosław Klupś, Marianna Michałowska i Maciej Szymanowicz
Naukowe Towarzystwo Fotografii