II Interdyscyplinarna Pracownia Rysunku serdecznie zaprasza na otwarty wykład wybitnego historyka dr Mikołaja Kunickiego, związany z tematem rocznym w pracowni – SĄSIEDZTWO.

Sala 310 bud. A, godz. 17.00 oraz pod linkiem: http://meet.google.com/fmd-ghkf-hud

Dr Mikołaj Kunicki jest historykiem Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku oraz filmoznawcą. Uzyskał doktorat z historii europejskiej w Stanford University w 2004 r. Jest też absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, Central European University w Budapeszcie i School of Slavonic and East European Studies (SSEES) w Londynie. Kunicki był wykładowcą i pracownikiem naukowym UC Berkeley, University of Notre Dame, University of Oxford oraz Uniwersytu Wrocławskieego. W latach 2013-2016 kierował Programem Studiów o Współczesnej Polsce w St Antony’s College w Oksfordzie. Obecnie jest kierownikiem Zakładu Historii Europejskiej w Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie w Londynie. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na faszyzmie, nacjonalizmie i komunizmie, zarówno w sferze politycznej, jak i ich relacjach z kinem. Monografia Between the Brown and the Red: Nationalism, Catholicism, and Communism in 20th-Century Poland (Ohio University Press 2012) znacząco wpłynęła na stan badań nad faszyzmem oraz nacjonalistyczną legitymizacją reżimów komunistycznych i autorytarnych. Kunicki jest autorem licznych artykułów w międzynarodowych czasopismach naukowych i pracach zbiorowych opublikowanych w językach angielskim, polskim i niemieckim. Publikował felietony w „World Today”, „Times Literary Supplement” i „Kulturze Liberalnej”.

• Autor: Matylda Konarska
  • Opublikowano: 29.11.2022, 10:31