Wyróżnienie artNoble 2022 za dyplom w zakresie sztuk wizualnych i muzycznych przyznane dla Kai Koster, absolwentki UAP w Poznaniu!
Podczas XIV Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk 2022 w Żyrardowie, 23 września, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagrody artNoble Plastyka {1 ART.}. Spośród osiemnastu nominowanych prac dyplomowych, kuratorzy konkursu pod przewodnictwem prof. Jana Tutaja wyróżnili Kaję Koster, absolwentkę Wydziału Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, i jej dyplom: Antysztuczność – o naturze sztucznego . Nagrodę odebrał profesor akademii, Jarosław Bogucki. Nagroda artNoble przyznawana jest co roku podczas Edukacyjnego Festiwalu Sztuki artNoble będącego częścią Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk w Żyrardowie dla wyróżniającej się
„artOsobowości twórczej”.

O festiwalu
Interdyscyplinarny Festiwal Sztuk Miasto Gwiazd w Żyrardowie to wydarzenie kulturalne w Polsce odbywające się corocznie we wrześniu, nieprzerwanie od 2009 roku w Żyrardowie, mieście między Warszawą a Łodzią. Organizatorem jest Fundacja Kultury i Sztuki artHOLDING. Nieprzerwanie drugi dzień festiwalu stanowi Edukacyjny Festiwal Sztuki artNoble poświęcony edukacji artystycznej z debatami profesorskimi oraz wystawa najlepszych dyplomów szkół
artystycznych w Polsce. Statuetka 1-Art przyznawana jest w dwóch kategoriach: od 2012 r. w kategorii artNoble Plastyka, a od 2014 r również w kategorii artNoble Muzyka. Dzień rozdania nagród to także inne wydarzenia artystyczne takie jak: koncerty laureatów, recitale wybitych muzyków, spektakle teatralne. W tym roku na scenie gościła Zosia Brzezińska z multisensorycznym recitalem oraz Agnieszka Przepiórska-Frankiewicz z monodramem „Simona K. wołająca na puszczy” w reżyserii
Anny Gryszkówny.

„To nie tylko artGwiazdna odyseja związana z kulturą i sztuką, ale także mrugnięcie okiem do zwykłego zjadacza popchleba lub innego miłośnika tworzonej tradycji.”

O festiwalu M{i}aSTO/a Gwiazd

Idea festiwalu:
Interdyscyplinarność to słowo klucz do zrozumienia hybrydy festiwalowej, która zbudowana jest z wielości dziedzin sztuki: Plastyki, Teatru, Filmu, Muzyki, Tańca, Performance’u, i Animacji.
Improwizacja to nieodłączny element charakteru festiwalowego. Każdy z Gości współtworzy ekspresję festiwalową. Większość rozmów jest spontaniczna, nie ma z góry ustalonego scenariusza, otwarta jest na nieoczekiwane zmiany akcji. Festiwal Sztuk współtworzą zarówno zaproszeni Goście, jak i sama publiczność.

Osiągnięcia:
Do tej pory Festiwal M{i}aSTO/a Gwiazd w Żyrardowie odwiedziło ponad 3500 artystów, w tym ponad pięciuset znanych i rozpoznawalnych osobistości świata nauki, kultury i sztuki, takich jak np. Maciej Stuhr, Robert Gonera, Andrzej Grabowski, Jurek Owsiak, Elżbieta Zapędowska, Edyta Olszówka, Adam Sztaba, Maciej Orłoś, Jarosław Boberek, Ilona Łepkowska, Grażyna Torbicka i inni.

Jury konkursu artNoble Plastyka 2022:
prof. Jacek Sztaszewski, prof. Marian Waldemar Kuczma, prof. Jan Tutaj, prof. Piotr Karczewski, prof. Jacek Zdybel, prof. Jarosław Bogucki, prof. Michał Minor, prof. Ewa Iżykowska-Lipińska, prof. Stanisław Mocek, prof. Artur Krajewski, prof. Dawid Korzekwa, dr hab. Marko St. Babić, dr hab. Paweł Kwiatkowski, dr Jacek Dudek, dr Marcelina Groń, Nadia Świerczyna, Przemysław Jeżmirski, Maciej Andrzejczak, Mateusz Kokot, Robert Marchewka, Alicja Pakosz, Natalia Gwiazdowska, Marek Żydowicz, Roman Gutek, dr Tomasz Miłkowski, Lidia Popiel, Kaja Werbanowska, Marek Wawrzkiewicz, Jerzy Jankowski, Piotr Milwiw-Baron, dr Alicja Węgorzewska, Adam Radoń, Jacek Cegiełka, Jolanta Borowiec, Piotr Jasiak, Bogusław Chrabota, Paweł Łubowski, Maciej Mazurek, Monika Małkowska, Matthew Tyrmand, dr Paweł Węgrzyn, Artur Wolski, Jarosław Marek Spychała, Norbert Biedrzycki, Artur Waczko, Robert Gonera, Małgorzata Lewińska, Marta Ewa Olbryś, dr Piotr Perski, Jette Bierg.

Patronat:

• Patronatem Honorowym festiwalu jest Marszałek Województwa Mazowieckiego.
  • Projekt Współfinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
  • Autor: Matylda Konarska
  • Opublikowano: 11.10.2022, 16:34