Przejdź do treści

Kinomural to połączenie sztuki audiowizualnej z tkanką miejską. Nasz projekt wpisuje się w idee site-specific, tworzymy we Wrocławiu gigantyczną galerię pod gołym niebem w określonym kontekście architektonicznym. Zamieniamy boczne ściany budynków w olbrzymie płótna, na których powstają ruchome murale, efemeryczne projekcje w różnej formie – od videoartu, przez dźwiękowy performance, kino eksperymentalne, po instalacje audiowizualne. Dzieła poruszają rozmaitą tematykę – niektóre oscylują wokół abstrakcji i skupiają się na formie, inne odwołują się do poezji, kwestii społecznych, filozoficznych i egzystencjalnych.

W ramach tegorocznej edycji po raz pierwszy w historii Kinomuralu ogłaszamy OPEN CALL dla artystów audiowizualnych z całego świata, którego hasłem jest cytat z utworu Nicka Cave’a pt. Fireflies:
„We are photons released from a dying star
We are fireflies a child has trapped in a jar”  

Świetliki. Delikatne i efemeryczne istoty. Dorosłe osobniki żyją na tyle krótko, że nie pobierają pokarmu. W wielu kulturach symbolizowały zagubione dusze, a ich światło miało pochodzić od bóstw i dawać  nadzieję. W praktyce wytwarzane przez nie światło służy przede wszystkim zwabianiu partnerów i przedłużeniu gatunku. 

Fotony. Jedne z najbardziej tajemniczych elementów we wszechświecie. Wykazują zarówno cechy cząstki, jak i fali elektromagnetycznej. Ta kosmiczna drobina nie posiada masy, a czas dla niej nie istnieje – jest nieśmiertelna, tudzież żyje tak długo jak trwać będzie nasze uniwersum. Przy całej swojej niesamowitości to najczęściej występująca cząstka we wszechświecie.

W przypadku tych pierwszych biologia miesza się z fantazją. W przypadku drugich ich natura wydaje się tak oślepiająco oczywista, że nawet nie zadajemy sobie trudu zrozumienia ich antonimicznej natury.

Czy coś je łączy?

Czy foton jest funkcją świetlika, czy świetlik funkcją fotonu? Czy bliżej nam – ludziom – do nieświadomych świetlików z piosenki Cave’a, których biologiczny los determinuje fatum? Czy może w swej najprawdziwszej naturze jesteśmy jak fotony, a nasza niesamowitość ma czysto naukowe podstawy? Czy nasza przygoda jest podróżą świetlika czy fotonu? A może jest i tak, i tak jednocześnie, jak u fotonów w ich absurdalnie niepojętej korpuskularno-falowej naturze. Czym jesteśmy i co nas otacza? O co chodziło autorowi tego projektu? Było już wielu, którzy twierdzili, że poznali prawdę…

Poeta zostanie pokonany przez sen i głód, zanim opisze słowami, co malarz jest w stanie w jednej chwili*. Szukamy prac audiowizualnych, które w nieoczywisty sposób odpowiadają na to jedno z najciekawszych zadań domowych, które nie wiadomo, kto i dlaczego zadał naszemu gatunkowi. 

P.S.     „Żyj chwilą, tak szybko mija” – Świetlik
            „Spokojnie, czas nie istnieje” – Foton

*Leonardo da Vinci


INFORMACJE PRAKTYCZNE

OPEN CALL Kinomural 2022 skierowany jest do wszystkich twórców bez względu na wiek i wykształcenie.

Prace zgłoszone do OPEN CALL mogą być pracami stworzonymi specjalnie na potrzeby naboru bądź też pracami z wcześniejszego dorobku Artysty.

OPEN CALL Kinomural 2022 dzieli się na 2 etapy:

  1. Nabór, którego celem jest wyłonienie prac, które zostaną zaprezentowane w postaci wielkoformatowych projekcji na bocznych ścianach budynków jednego z wrocławskich osiedli. 
  2. Konkurs, którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie twórców trzech wybranych prac. Wyróżnienia w wysokości 2000 zł każde ufundował Mecenas Konkursu – OKRE Development.

Prace biorące udział w OPEN CALL muszą zostać dostarczone do Organizatora najpóźniej do dnia 30.06.2022 drogą mailową na adres: opencall@kinomural.com, zgłoszone według formularza dostępnego na stronie www.kinomural.com w zakładce Aktualności edycji 2022.

Każdy Artysta może zgłosić maksymalnie dwie prace. 

Wszystkie prace z naboru OPEN CALL zaprezentowane podczas Kinomuralu we wrześniu 2022 roku wezmą udział w konkursie, w którym zostaną przyznane trzy wyróżnienia. Organizator ogłosi laureatów konkursu poprzez kanały komunikacyjne projektu Kinomural w dniu 25.09.2022.


ORGANIZATOR Fundacja Kinomural www.kinomural.com

MECENAS KONKURSU OKRE Development www.okre.pl

ZESPÓŁ KURATORSKI NABORU OPEN CALL / wybór prac do prezentacji w ramach projektu Kinomural 2022 /

  • Piotr Bartos
  • Bartek Bartos
  • Marianna Wasik

JURY KONKURSU / wybór nagrodzonych prac /

  • Adriana Prodeus
  • Piotr Bartos
  • Bartek Bartos

TERMINY

  • nabór prac do prezentacji: 06.05-30.06.2022
  • ogłoszenie wyników naboru: 18.07.2022
  • realizacja: Kinomural, 24.09.2022
  • ogłoszenie zwycięzców konkursu: 25.09.2022

NAGRODY wyróżnienia dla 3 prac, po 2000 zł każde

JAK SIĘ ZGŁOSIĆ? Zgłoszenie do open calla należy wysłać w postaci wypełnionego formularza na adres: opencall@kinomural.com do dnia 30 czerwca 2022 roku.

WYTYCZNE TECHNICZNE Prace zgłoszone do konkursu powinny być przygotowane w rozdzielczości 1080×1920, jednak może nie być to rozdzielczość docelowa dla wszystkich prac. Rozdzielczość docelowa dla każdej z prac uzależniona będzie od wybranej dla danej pracy ściany projekcyjnej. Najpóźniej do dnia 5.08.2022 artyści, których prace zostaną wybrane do prezentacji, zostaną poinformowani o docelowej rozdzielczości dla ich prac i zobowiązują się do przygotowania pracy w odpowiedniej rozdzielczości najpóźniej do dnia 16.08.2022.


  • Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 13.06.2022, 14:12
  • Ostatnia edycja: 13.06.2022, 14:12