Przejdź do treści

Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie ma przyjemność ogłosić II edycję Konkursu Artystycznego o Nagrodę im. Chrisa Schwarza. Tym razem tematem przewodnim Konkursu jest „Pewne miejsce”.

Celem Konkursu jest promocja i rozwój sztuki współczesnej, jak również otwarcie przestrzeni dialogu na temat historii oraz relacji polsko-żydowskich.

Konkurs adresowany jest do profesjonalnych artystów plastyków oraz dyplomantów studiów magisterskich uczelni i wydziałów artystycznych posiadających polskie obywatelstwo lub mających status rezydentów długoterminowych zamieszkałych na terenie państwa polskiego.

Konkurs ma charakter triennale, a poszczególne edycje poświęcone są innym tematom. Jury konkursu przewiduje przyznanie jednej nagrody pieniężnej w wysokości 20 000 zł dla zwycięskiego projektu, a także sfinansowanie jego realizacji do kwoty 45 000 zł oraz prezentację w ramach wystawy zorganizowanej w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie.


„PEWNE MIEJSCE”

Idea miejsca pewnego, miejsca bezpiecznego, azylu, schronienia, którą uznawaliśmy do niedawna za oczywistą, jest w dzisiejszych czasach nieustannie kwestionowana. Pojawiają się sprzeczne i nieraz pokrętne narracje na ten temat, ale przecież na najbardziej podstawowym, ludzkim poziomie wszyscy mamy takie same potrzeby, a posiadanie pewnego, bezpiecznego miejsca jest – wydawałoby się – podstawowym prawem każdego człowieka.     

Dlatego właśnie idei takiego miejsca – i takim miejscom – postanowiliśmy poświęcić drugą edycję Konkursu o Nagrodę im. Chrisa Schwarza. Tytułowe „Pewne miejsce” można rozumieć dwojako. “Pewne” oznacza bezpieczne, zaufane, takie, w którym możemy się schronić albo po prostu być. Ale „pewne” to również jakieś, istotne dla kogoś z jakiegoś powodu, ale z założenia niedookreślone.


Ogłaszając drugą edycję Konkursu o Nagrodę im. Chrisa Schwarza, zapraszamy artystów pracujących ze wszystkimi mediami, żeby opowiedzieli nam o takich miejscach – o ich charakterze, kształcie, strukturze, o możliwościach i o zagrożeniach, które towarzyszą ich poszukiwaniu, budowie i trwaniu. Mimo że działania Żydowskiego Muzeum Galicja poświęcone są przede wszystkim polsko-żydowskiej historii i kulturze, nie chcemy, aby były one jedyną inspiracją dla zgłaszanych do konkursu prac. Ponieważ wyrażenie „pewne miejsce” można interpretować na tak wiele sposobów, temat konkursu jest uniwersalny i ma zachęcić do pogłębionej refleksji i do twórczego przepracowania jego rozmaitych znaczeń w historycznych i współczesnych kontekstach.

Zgłoszenia przyjmowane są do północy 4 września 2022 roku. W październiku nastąpi ogłoszenie wyników I etapu, a w styczniu 2023 roku poznamy zwycięzcę Konkursu, którego zrealizowany projekt zaprezentowany zostanie podczas wystawy w przestrzeni Żydowskiego Muzeum Galicja. Jej otwarcie planowane jest na maj 2023 roku.

Szczegółowy harmonogram, regulaminy uczestnictwa, dokładny opis oraz formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej pod adresem https://galiciajewishmuseum.org/konkurs/

W przypadku pytań prosimy o wiadomość na adres konkurs@galiciajewishmuseum.org lub kinga.banasik@galiciajewishmuseum.org

  • Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 19.05.2022, 10:19
  • Ostatnia edycja: 19.05.2022, 10:19