Przejdź do treści

Na warsztaty przychodzi nawet po kilkudziesięcioro dzieci, więc trudno się dziwić, że będziemy je kontynuować – mówi dr Natalia Czarcińska, prowadząca warsztaty plastyczne dla dzieci na Uniwersytecie Artystycznym im. M. Abakanowicz w Poznaniu. Zajęcia odbywają się w każdą niedzielę min. w Galerii Miejskiej UAP przy ul. Szewskiej w Poznaniu.

Pomysł zorganizowania warsztatów był potrzebą chwili. Po tym jak wielu pracowników UAP przyjęło pod swój dach wojennych uchodźców, akademicy postanowili, że oprócz mieszkania zaoferują także coś jeszcze.  

prof. Izabela Kowalczyk, pomysłodawczyni i koordynatorka akcji

– Nasza uczelnia dała schronienie i możliwość podtrzymania kształcenia blisko trzydziestu studentkom ze szkół artystycznych z Ukrainy. Mamy je pod swoją opieką, zorganizowaliśmy dla nich zbiórkę darów. Postanowiliśmy, że skoro są chęci zrobimy coś jeszcze. Tym kolejnym krokiem są właśnie warsztaty dla ukraińskich dzieci – mówi prof. dr hab. Wojciech Hora, Rektor Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu.


Za organizację warsztatów odpowiedzialne są dr Anna Maria Brandys i dr Natalia Czarcińska. Przy współpracy z wolontariuszkami i wolontariuszami z UAP, co niedzielę w Galerii Miejskiej UAP przy ulicy Szewskiej a także w salach wykładowych Wydziału Malarstwa i Rysunku organizują dla dzieci zajęcia plastyczne.

– Zadajemy temat dzieciakom i w ruch idą kredki, farby, mazaki, pędzle. Jest dobra zabawa, powstają ciekawe prace, ale co najważniejsze chcemy tym młodym ludziom zająć głowę, aby nie pamiętały o tym, co już przeżyły – mówi dr Natalia Czarcińska

Zajęcia odbywają się od godziny 16:00 do 18:00 i nie byłyby możliwe, gdyby nie zaangażowanie: prof. Izabeli Kowalczyk, prof. Joanny Marcinkowskiej, prof. Anny Tyczyńskiej, dr Magdaleny Parnasow-Kujawy, dr Justyny Ryczek, dr Anny Marii Brandys, dr Natalii Czarcińskiej, Barbarze Kulesze-Gulczyńskiej, Маргарита Пугаченко, Aleksandra Radziszewskiego oraz wielu studentek i studentów UAP!

W czasie, gdy dzieci biorą udział w zajęciach plastycznych, dla ich opiekunów organizowane są zajęcia z języka polskiego. Do tej pory odbyły się już cztery spotkania. Wzięła w nich udział blisko setka dzieci. Mimo wsparcia rzeczowego i finansowego wciąż potrzebne są materiały do przeprowadzenia zajęć, dlatego zwracają się z apelem do ludzi dobrej woli w skompletowaniu następujących rzeczy: farby, kredki, bloki rysunkowe, bloki techniczne kolorowe, brystole 100×70 cm, tektury, papierowe talerzyki, pianki samoprzylepne, pędzle szkolne, plastelina, taśmy klejące, kleje, nożyczki.  Każdy rodzaj wsparcia będzie bardzo pomocny.

Dary można przynosić do budynku UAP przy ulicy Szewskiej 16 w Poznaniu (portiernia)

W tym miejscu chcielibyśmy szczególnie podziękować indywidualnym darczyńcom oraz firmom, które wspierają tę inicjatywę:

  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 12.04.2022, 22:34
  • Ostatnia edycja: 14.04.2022, 12:01