Na warsztaty przychodzi nawet po kilkudziesięcioro dzieci, więc trudno się dziwić, że będziemy je kontynuować – mówi dr Natalia Czarcińska, prowadząca warsztaty plastyczne dla dzieci na Uniwersytecie Artystycznym im. M. Abakanowicz w Poznaniu. Zajęcia odbywają się w każdą niedzielę min. w Galerii Miejskiej UAP przy ul. Szewskiej w Poznaniu.
Pomysł zorganizowania warsztatów był potrzebą chwili. Po tym jak wielu pracowników UAP przyjęło pod swój dach wojennych uchodźców, akademicy postanowili, że oprócz mieszkania zaoferują także coś jeszcze.
– Nasza uczelnia dała schronienie i możliwość podtrzymania kształcenia blisko trzydziestu studentkom ze szkół artystycznych z Ukrainy. Mamy je pod swoją opieką, zorganizowaliśmy dla nich zbiórkę darów. Postanowiliśmy, że skoro są chęci zrobimy coś jeszcze. Tym kolejnym krokiem są właśnie warsztaty dla ukraińskich dzieci – mówi prof. dr hab. Wojciech Hora, Rektor Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu.
Za organizację warsztatów odpowiedzialne są dr Anna Maria Brandys i dr Natalia Czarcińska. Przy współpracy z wolontariuszkami i wolontariuszami z UAP, co niedzielę w Galerii Miejskiej UAP przy ulicy Szewskiej a także w salach wykładowych Wydziału Malarstwa i Rysunku organizują dla dzieci zajęcia plastyczne.
– Zadajemy temat dzieciakom i w ruch idą kredki, farby, mazaki, pędzle. Jest dobra zabawa, powstają ciekawe prace, ale co najważniejsze chcemy tym młodym ludziom zająć głowę, aby nie pamiętały o tym, co już przeżyły – mówi dr Natalia Czarcińska
Zajęcia odbywają się od godziny 16:00 do 18:00 i nie byłyby możliwe, gdyby nie zaangażowanie: prof. Izabeli Kowalczyk, prof. Joanny Marcinkowskiej, prof. Anny Tyczyńskiej, dr Magdaleny Parnasow-Kujawy, dr Justyny Ryczek, dr Anny Marii Brandys, dr Natalii Czarcińskiej, Barbarze Kulesze-Gulczyńskiej, Маргарита Пугаченко, Aleksandra Radziszewskiego oraz wielu studentek i studentów UAP!
W czasie, gdy dzieci biorą udział w zajęciach plastycznych, dla ich opiekunów organizowane są zajęcia z języka polskiego. Do tej pory odbyły się już cztery spotkania. Wzięła w nich udział blisko setka dzieci. Mimo wsparcia rzeczowego i finansowego wciąż potrzebne są materiały do przeprowadzenia zajęć, dlatego zwracają się z apelem do ludzi dobrej woli w skompletowaniu następujących rzeczy: farby, kredki, bloki rysunkowe, bloki techniczne kolorowe, brystole 100×70 cm, tektury, papierowe talerzyki, pianki samoprzylepne, pędzle szkolne, plastelina, taśmy klejące, kleje, nożyczki. Każdy rodzaj wsparcia będzie bardzo pomocny.
W tym miejscu chcielibyśmy szczególnie podziękować indywidualnym darczyńcom oraz firmom, które wspierają tę inicjatywę: