Prezentujemy utwory powstały na podstawie zebranego w zeszłym roku materiału audiowizualnego, w związku z prowadzonym przez dydaktyków Wydziału Malarstwa i Rysunku projektem badawczym.
Muzyka powstała w międzynarodowym zespole stworzonym z profesjonalnych muzyków oraz uchodźców – artystów ludowych, którzy uciekając przed wojną trafili do naszych domów i naszych rodzin.
W utworach wykorzystano ukraińskie pieśni ludowe śpiewane przez Katarzynę Bereżańską – jedną z ostatnich, żyjących uczestniczek Akcji Wisła. Jej rodzinna wieś Zawój w 1947 roku przestała istnieć. Tym, co przetrwało okazała się tradycja, historie przekazywane z pokolenia na pokolenie i muzyka. Pierwotnie celem utrwalenia pieśni dotyczących wojny i historii opowiadanych przez panią Bereżańską było zachowanie części niematerialnego dziedzictwa kulturowego, w ramach projektu „Interaktywne Zewnętrzne Muzeum Pamięci Regionu Podkarpacia”.
Kontekst zmienił się 24 lutego 2022, w momencie rosyjskiej agresji na Ukrainę.
O tego czasu trudno już działanie to nazywać tylko projektem naukowym lub artystycznym.
Muzyka łącząca pokolenia stała się dramatyczną klamrą, która pokazuje jak straszna dla narodu ukraińskiego historia powtarza się po zaledwie kilkudziesięciu latach. Wojenne pieśni z początku XX wieku na początku XXI wieku znów opowiadają te same historie…
W nowych aranżacjach Tomasza Kalitko, pani Katarzyna Bereżańska śpiewa z młodą dziewczyną, Oksaną Tymoszenko, która uciekła do Polski przed wojną. Muzyka wykonywana jest w zespole, który powstał w dramatycznych okolicznościach i składa się również z przybyłych do nas artystów z Ukrainy.
Kompozycja, aranżacja, gitara elektro klasyczna, gitara elektryczna – Tomasz Kalitko
Wokal – Katarzyna Bereżańska i Oksana Tymoszenko
Akordeon – Rustan Tymoszenko
Obój – Anna Macuk
Cahon – Michał Behnke Chmielewski
Klarnet – Jose Manuel Jimenez Muñoz
Pomysłodawczyni, produkcja, video – Joanna Marcinkowska