Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z publikacją dr Małgorzaty Czerniawskiej, która jest przedstawieniem pracy doktorskiej wraz z dokumentacją zdjęciową i jest dedykowana – jako materiał edukacyjny – studentom kierunków artystycznych, a także architektury.

Niniejsza publikacja jest podsumowaniem, które pozwoliło mi na zamknięcie pewnego etapu w moim życiu – zarówno zawodowym, jak i osobistym – by móc otworzyć kolejny rozdział podążania tropem Prześwitów oraz nieustającego poszukiwania malarskiego języka, formułującego sens i charakter rozwijanych wątków.

Jest również komentarzem do serii dziesięciu obrazów zatytułowanych Prześwity, które pojawiają się i w tekście, i w dokumentacji zdjęciowej na końcu pracy.

Powstawanie tej książki zbiegło się z czasem, kiedy nieodwracalnie przestałam być dzieckiem, którym się przecież jest (bez względu na wiek) dopóty, dopóki żyją rodzice..

Siłą rzeczy, moja malarska droga tak ciasno splotła się ze ścieżką mego życia, że wszelkie rozważania na temat różnego rodzaju prześwitów oraz szeroko pojętej transformacji, odnoszę zarówno do przestrzeni malarskiej – będącej pochodną zmysłowego odbioru rzeczywistości – jak i tej życiowej, powiązanej z emocjami.

Próbuję więc dotknąć istoty światła oraz mroku na wielu obszarach – i jako twórca, i jako człowiek – wciąż na nowo podejmując się zdefiniowania czym jest malarstwo wobec tak pojmowanego świata.

Książka zawiera treści obronionego w tym roku doktoratu wraz z dokumentacją zdjęciową i jest dedykowana – jako materiał edukacyjny – studentom kierunków artystycznych, a także architektury.

Małgorzata Czerniawska

• Autor: Agata Tratwal