W Kino Muza w Poznaniu przed wybranym długim metrażem, zaprezentowane zostaną etiudy i dyplomy naszych studentów i absolwentów kierunku Animacja Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Od 21.01.2022 przed wszystkimi seansami filmu „C’MON C’MON” zobaczycie animację naszej studentki Katarzyny Orłowskiej „DYSTANS” z muzyką Kacpra Krupy.


Poznańska Szkoła Animacji jest wspólną inicjatywą Kina MUZA , festiwalu ANIMATOR i kierunku Animacja. To projekt mający na celu przedstawienie i promowanie potencjału twórczego oraz dorobku filmowego studentów kierunku Animacja Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Poznańska Szkoła Animacji to również swego rodzaju podróż w czasie odwołująca się do klasycznej tradycji pokazów krótkich dokumentów, skrótów informacji lub właśnie animacji granych przed główną projekcją filmową w kinie. Historia kształcenia w zakresie animacji w murach poznańskiej Uczelni ma przeszło 40 lat. To bogaty, różnorodny i ciekawy wachlarz propozycji artystycznych wielu roczników studentów tego kierunku, nagradzany wielokrotnie na festiwalach krajowych i zagranicznych. W ramach inicjatywy Poznańska Szkoła Animacji cyklicznie prezentowane będą najciekawsze i najnowsze ćwiczenia semestralne, intrygujące etiudy, jak i najlepsze animacje dyplomowe z Wydziału Animacji i Intermediów UAP. Mamy nadzieję, że powrót do tradycji powiązany z promocją młodych adeptów sztuki animacji, dostarczy zarówno widzom, jak i twórcom wiele pozytywnych przeżyć i niezwykłych odkryć filmowych.


Czołówkę do pokazu Poznańska Szkoła Animacji zrealizowali nasi wykładowcy: Paweł Prewencki (animacja) i Kacper Krupa (muzyka)

“Dystans” Katarzyny Orłowskiej, to krótka animacja o zamierającej relacji dwóch ludzi. Oboje wpatrując się z tęsknotą w rytmicznie migające światła za oknami, przenoszą się myślami na dworzec i przedział pociągu. Monotonne przemijanie widoku za oknem i bezruch pustego peronu pogłębiają samotność bohaterów, a na ziemię spadają kolejne papierosy spalone w niecierpliwym oczekiwaniu. Marzenie o pokonaniu dzielącego ich dystansu staje się coraz bardziej realne, jednak gdy ma już dojść do spotkania, kobieta i mężczyzna mijają się bez słowa, odchodząc obojętnie w dwie strony tego samego pokoju. 

Katarzyna Orłowska urodziła się w 2000 roku. Od 2019 roku studiuje animację na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Interesuje się głównie animacją rysunkową, ale w trakcie studiów eksperymentowała też z innymi technikami. Jej studencka etiuda „Blue Monday” była wyświetlana na różnych międzynarodowych festiwalach m. in. Anifilm oraz Monstra – Lisbon Animation Festival.