Serdecznie gratulujemy JANIE SHOSTAK, która podczas 29. edycji PASZPORTÓW POLITYKI otrzymała główną nagrodę w dziedzinie Sztuki Wizualne (ex aequo z Mikołajem Sobczakiem).

Jana Shostak

(ur. 1993 r.). Urodziła się w Grodnie, od 17. roku życia mieszka w Polsce. Studia licencjackie ukończyła na ASP w Krakowie, studia magisterskie na ASP w Warszawie. Studentka Szkoły Doktorskiej UAP.
Od dawna znana w środowisku dzięki śmiałym działaniom artystycznym podejmującym ważne problemy społeczne. Kwestii imigrantów poświęcony był projekt, w którym proponowała wprowadzenie do języka pojęć “nowak” i “nowaczka” zastępujących termin “uchodźca”. O sytuacji kobiet widzianej przez pryzmat konkursów piękności mówił jej film “Miss Polonia”. Kwestii pedofilii w Kościele poświęciła głośną akcję podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, gdzie pojawiła się z transparentem “Papa, call me!”. Ale najszerszą rozpoznawalność przyniósł jej samotny i emocjonalnie przejmujący performans w proteście przeciwko represjom Łukaszenki “Minuta krzyku dla Białorusi”.

źródło: POLITYKA

• Opublikowano: 19.01.2022, 22:37