Miejskie Galerie Sztuki w Poznaniu oraz Fundacja Nowa UAP serdecznie zapraszają na wystawę główną III Biennale Tkaniny Artystycznej:

PRZYSZŁOŚĆ WOLNOŚCI

10.09–17.10.2021

Stara Papiernia +2
ul. Szyperska 8

wernisaż: 10.09.2021, godz. 18:00
opening: 10/09/2021, 6 p.m

kuratorka/curator: Karolina Grzeszczuk


Organizując od kilku lat przegląd współczesnej tkaniny artystycznej, Fundacja Jak Malowana spotkała się z wieloma głosami zaskoczenia wśród odbiorców wystaw. Powielały się opinie mówiące o tym, że przed odwiedzeniem Biennale (BTA), czyjeś wyobrażenie na temat sztuki tkaniny zamykało się w takich hasłach jak: dywan, haft, makatka, jakiś kurzołap, wyszywane cośtam… Tymczasem okazywało się, że tkaniną może być pejzaż, rzeźba, meduza, szkic, omszały kamień, obraz, abstrakcja, autorski designerski obiekt, eksperyment technologiczny, papier, manifest wegetariański, ekologiczny, feministyczny, a także wiele innych rzeczy, na które by wcześniej nie wpadli!

Rozmowy właśnie z tymi zaskoczonymi odbiorcami utwierdzają organizatorów w kontynuowaniu założonej misji, którą jest przypominanie, że tkanina artystyczna jest pełnoprawną dziedziną sztuki współczesnej. I jako taka zabiera głos w ważnych społecznie sprawach. Nie jest tylko duchem dawnych lat i muzeum zapomnianych technik. Tkanina artystyczna ma w sobie zdolność do przekazywania trudnych tematów w niezwykle bliski, a nawet wręcz intymny sposób. Sztuka współczesna, w tym sztuka włókna, nie tylko pokazuje jak w soczewce stan teraźniejszości i codzienne nastroje, ale także inspiruje i daje wytchnienie.

Ciekawość tego, jak artystki i artyści wyobrażają sobie “Przyszłość Wolności”, skierowała organizatorów do postawienia im pytania o to zagadnienie. I skonfrontowania się z efektem. Temat III BTA opiera się na ciekawości. To ona pozwoliła Jury wydobyć z rekordowej liczby zgłoszeń (458) z całego świata prace, które razem stworzą spójny przekaz ekspozycji. Narracja wystawy opiera się na wrażliwości współczesnych twórców. Organizatorzy, tylko przez zestawianie różnych wątków, chcą podkreślić tematy, przekazać nastroje, zsumować pragnienia, ale to od artystów zależy “Przyszłość Wolności”!

W tym roku zobaczymy prace prześmiewcze i nasycone wrażliwością, dzienniki obserwacji rzeczywistości i wewnętrznych przemian, portretowanie nowych miłości i strat, marzeń i tęsknot, nadziei i strachu, zaproszenia do dialogu i opowieści o sobie, przyszłość i przeszłość, tematy lokalne i globalne. Zobaczymy prace działające tylko formą, w które można wpatrywać się godzinami dla samej przyjemności patrzenia i takie, które poruszają tematy tak trudne, że głos więźnie w gardle i chce się uciec. “Przyszłość Wolności” ukaże się nam w formie niespodziewanej. Przede wszystkim o wiele głębszej, dojrzalszej i bardziej nostalgicznej niż możemy spodziewać się po temacie.

Biennale Tkaniny Artystycznej ma formułę otwartą i jest skierowane jest do twórczyń i twórców, którzy tworzą w dziedzinie szeroko pojętej tkaniny artystycznej, czyli sztuki włókna. Do udziału w wystawie zapraszamy zarówno artystki i artystów profesjonalnych, jak i początkujących adeptów i adeptki sztuki. I taki też przekrój doświadczeń artystycznych będzie można zobaczyć na wystawie.

Tegoroczna edycja BTA jest wyjątkowa też z tego powodu, że wystawie głównej nie będą towarzyszyć już tylko prezentacje sztuki. W tym roku całe Biennale zostanie zakończone dwudniową konferencją, również pod hasłem “Przyszłość Wolności”. Oprócz zaproszonych gościń i gości pojawią się prelegentki i prelegenci wyłonieni w drodze otwartego naboru. Na zgłoszenia czekamy do 18 września (szczegóły na www.btapoznan.pl).

Uczestnicy wystawy głównej III BTA “Przyszłość Wolności”:

 1. Jacobo Alonso “Isomorphism V”
 2. Sylwia Aniszewska “Bez tytułu”
 3. Julita Antonowicz “Anihilacja”
 4. Rufina Bazlova “Próba. To, co naturalne, na Białorusi podlega karze”
 5. Paulina Buźniak “Kołysanka Wołyńska”
 6. Paulina Buźniak “Metka”
 7. Paulina Buźniak “Portret Pamięciowy”
 8. Agata Ciechomska “Przestrzenny zwrot”
 9. Lia Dostieva “Lubię słuchać jak śpiewają kanarki”
 10. Tomasz Dróżdż “Tkanina żakardowa Srebrna”
 11. Agnieszka Godlewska “Biopróbnik”
 12. Sylwia Jakubowska Szycik “Dom schron / odrodzenia”
 13. Magdalena Jaworska “Wymieranie”
 14. Dominika Krogulska-Czekalska “Pas_s_a_long h_d”
 15. Dorota Kuźniarska “The Regreen Cap”
 16. Krystyna Lipka-Czajkowska “Baba II”
 17. Krystyna Lipka-Czajkowska “Baba III”
 18. Karolina Lizurej “ONA_biało_czerwona”
 19. Katarzyna Mazurek “Earthplates”
 20. Monika Mazurkiewicz “Powrót”
 21. Ewa Mróz-Pacholczyk “Wolność – co to takiego?”
 22. Anna Myszkowiak “VII z cyklu Brzuchy”
 23. Piotr Pandyra “Moja wolność”
 24. Aleksandra Parol “Space is Only Noise”
 25. Katarzyna Pleśniak “Nów II – rozpad”
 26. Paulina Poczęta “Biogram”
 27. Marie Pourchot “Wycieczka do fantasmagorii”
 28. Ksenia Pyza “Lightweights”
 29. Renata Ramola-Piórkowska “Jutro”
 30. Maria Roszyk “Wyprawka”
 31. Jolanta Rudzka-Habisiak “Dziennik”
 32. Joanna Rusin “Kompozycja na kanwie – Ziemia”
 33. Magdalena Samborska “After Kobro”
 34. Marta Shurpakova “Dinosaur party”
 35. Snežana Skoko (Nena Skoko Snežana) “Moje jedyne życzenie” z cyklu “Dama i jednorożec – moja historia”
 36. Paulina Sołtyszewska “Toile de Jouy 2.0”
 37. Marta Stefaniak “BION – przyroda technologiczna”
 38. Piotr Strobel “Paper Heaven”
 39. Natalia Sucharek “Potrzebnych i pożytecznych domowych chowanie, rozmnażanie, chorób leczenie, dzikich łowienie, oswojenie, zażycie, szkodliwych zaś wygubienie”
 40. Alina Śmietana “Ubiór roboczy”
 41. Joanna Tumiłowicz “Demoliusz – Tryptyk: Zatrzymać mury”
 42. Anna Więckowska-Kowalska “Pejzaż 1”
 43. Barbara Wojewoda “Pejzaż Świętokrzyski”
 44. Łukasz Wojtanowskai “Chorągiew”
 45. Päivi Vaarula “Czas, by wspomnienia wyblakły”
 46. Marzena Zacharewicz “Dialog”
 47. Joanna Zemanek “Znakowanie”