Miejskie Galerie UAP serdecznie zapraszają na wystawę:

Reguły są po to, żeby je przekraczać

| Pracownia Gobelinu prof. Magdaleny Abakanowicz

8–29.10.2020

Galeria Curators’LAB
ul. Nowowiejskiego 12, Poznań

galeria czynna (wt.-niedz.)
w godzinach 13.00–17.00
8.10.2020 w godzinach 10.30–17.00

kuratorki wystawy:

• dr Anna Borowiec
  • prof. dr hab. Anna Goebel

„Reguły są po to, żeby je przekraczać” – to jedno ze zdań powtarzanych studentom przez prof. Magdalenę Abakanowicz, kierującą Pracownią Gobelinu w Poznańskiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych od 1965 roku przez ponad dwadzieścia lat. Choć artystka bardzo źle wspominała własne studia, pisząc o nich, że było to pasmo upokorzeń i czas znienawidzonej presji wywieranej na jej niezależność[1], przyjęła zaproszenie ówczesnego rektora uczelni, prof. Stanisława Teisseyre’a i stworzyła własną pracownię. Przyjeżdżali do niej studenci zza żelaznej kurtyny, zafascynowani jej twórczością.

Pokaz w Galerii Curators’Lab przypominać będzie niewielki wycinek działalności Pracowni Gobelinu prowadzonej przez prof. Magdalenę Abakanowicz oraz prof. Annę Goebel, która kontynuuje i rozwija dzieło swojej poprzedniczki, skrzętnie dokumentując działania pracowni i ocalając cenne materiały. Na wystawie zaprezentowany zostanie jeden ze studenckich projektów Zmienić siebie, tworząc obiekt, który potem istnieje samodzielnie, który w 1979 roku pokazano w poznańskiej Galerii ON. Wzięli w nim udział polscy i zagraniczni studenci z pracowni. Mieli wykonać obiekt, który miałby ukryć, albo podkreślić ich samych w taki sposób, że stworzyłby wraz z nimi pewną całość. W Galerii ON odbył się finalny pokaz „żywych rzeźb”. Obiekty najpierw umieszczono na postumentach, a następnie wchodził w ich wnętrze autor każdej z prac, integrując się z wykonaną formą i wydzielając z otoczenia. Zakończeniem działania było zawieszenie obiektów w przestrzeni galerii.

[1] Zob. M. Abakanowicz, Abakany, „Kontesty” 2002, nr 3–4, s. 41.

Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Poznania #poznanwspiera

Wystawa jest częścią programu Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

• Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 01.10.2020, 16:02