Przejdź do treści

dr Dawid Marszewski
1991 – 2020

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy o nagłej śmierci Dawida Marszewskiego, naszego przyjaciela, malarza, pracownika Wydziału Malarstwa i Rysunku UAP.

Dawid Marszewski był bardzo utalentowanym artystą i malarzem. W swojej twórczości wiele uwagi poświęcał wartości pojedynczego, ludzkiego życia, z wielką wrażliwością wydobywał na powierzchnię cierpienie innych. Szczególnie skupiał się na dramacie uchodźców oraz zdehumanizowanego przekazu medialnego.
Dawid Marszewski niezwykle angażował się w organizację życia uczelni. Pełnił funkcję asystenta w
XII Pracowni Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rysunku UAP oraz kuratora konkursu Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie.

W 2019 roku obronił pracę doktorską zatytułowaną Figury współczucia.

Artysta brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Europejskim Centrum Badawczym w Lebus, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Odessie, w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, Galerii Labirynt w Lublinie, w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu czy w Galerii Rotunda i Curators’Lab UAP.

Odznaczony wielokrotnie Stypendium Rektora UAP i Nagrodami oraz Stypendiami Prezesa Rady Ministrów i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W 2018 roku otrzymał Medal Młodej Sztuki przyznawany przez redakcję Głosu Wielkopolskiego i Stypendium Artystyczne Miasta Poznania.

Rodzinie, przyjaciołom oraz wszystkim, którzy na swojej drodze spotkali Dawida, składamy najszczersze wyrazy współczucia.
Rektor, Senat i cała społeczność akademicka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu


Pogrzeb śp. Dawida Marszewskiego odbędzie się w dniu 25 lipca, o godz. 13.00 na Cmentarzu Parafialnym przy ulicy Poniatowskiego w Kole 

  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 22.07.2020, 12:41
  • Ostatnia edycja: 23.07.2020, 19:26