śp. Bogusława Michałowska–Kowalska
1931-2020

Bogusława Michałowska–Kowalska urodziła się 23 IX 1931 r. jako córka Stanisława Michałowskiego, wiceprezydenta Grudziądza, polityka i posła na sejm II RP.

W roku 1957 ukończyła wydział Architektury Wnętrz Poznańskiej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)

Po studiach wraz z mężem, Czesławem Kowalskim (1930-2006), tworzyła scenografie dla poznańskich scen teatralnych. W roku 1961 ich wspólny projekt „Meble kasetonowe MK” odniósł sukces w ogólnopolskim konkursie ma meble do małych mieszkań. Wdrożony ostatecznie do produkcji w roku 1963, stał się ikoną polskiego designu, pierwszą masowo produkowaną najpopularniejszą polską meblościanką, zwaną „Meblami Kowalskich” (a także „Segmentem Kowalskiego”, „Meblościanką Kowalskich” itp.) Egzemplarze „Mebli Kowalskich” znajdują się w Muzeach Narodowych Warszawy i Krakowa.

W latach 1968–1995 Bogusława Michałowska-Kowalska była kierownikiem artystycznym Spółdzielni Rzeźba i Stolarstwo Artystyczne w Poznaniu (wcielonej do „Cepelii”).

Poza działalnością zawodową największą, choć niespełnioną, pasją Bogusławy Michalskiej-Kowalskiej było malarstwo. Uczestniczyła w wyjazdach i wystawach Związku Polskich Artystów Plastyków, tworzyła w swojej pracowni i w plenerze.

Rodzinie i przyjaciołom śp. Bogusławy Michałowskiej–Kowalskiej  składamy najszczersze wyrazy współczucia.

• Opublikowano: 04.02.2020, 20:21
  • Ostatnia edycja: 04.02.2020, 20:29