Lech Raczak | 1946–2020

[…] Zapadła cisza, którą powoli zaczęło wypełniać tykanie wszystkich zegarów i zegarków świata.
Potem powoli ściemniło się niebo i znów pojawiły się gwiazdy.
I tak oto, panie i panowie, my wciąż jesteśmy […]
Lech Raczak, Podróże przez Sny. I powroty.

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Lecha Raczaka, wybitnego twórcy teatru – reżysera, dramaturga i teatrologa, wykładowcy naszej uczelni w latach 2003 – 2018, naszego przyjaciela.

Lech Raczak był absolwentem Filologii Polskiej na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1964 roku założył legendarny dla polskiego teatru – Studencki Teatr Poezji Ósmego Dnia, znany dziś jako Teatr Ósmego Dnia. Twórca wyreżyserował ponad 50 spektakli teatralnych, do których w większości scenariusz stworzył osobiście. Przedstawienia prezentowane były na deskach teatrów w Polsce i na świecie.

W latach 1995–1998 był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu. W latach 1993–2012 dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. Artysta był autorem takich publikacji jak: Plac Wolności i inne scenariusze teatralne: 1982-2010, Szaleństwo i metoda: 48 tekstów o teatrze i innych.

Odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta Poznania, nagrodami im. Konrada Swinarskiego czy im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. W 2019 roku twórca otrzymał Medal Alumno Bene Merenti, przyznawany wybitnym absolwentom UAM.

Rodzinie, przyjaciołom oraz wszystkim uczniom i widzom teatru Lecha Raczaka składamy najszczersze wyrazy współczucia.


Pogrzeb odbędzie się 24 stycznia, o godzinie 13.00 na Cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu