Jacek Kryg | Współczesne, europejskie zastosowanie chińskiej metafizyki w praktyce

7 XI 2018, godz. 17.30

Atrium UAP, ul. Lewandowskiej 20

Wykład otwarty odbywający się w ramach MŚSD i SD

Metafizyka” to termin wprowadzony na grunt europejski przez Arystotelesa, a obejmuje to, co nie mieści się w ramach fizyki. U podstaw chińskiej metafizyki leżą filozoficzne założenia o „tao”, „yin yang”, „wu wei”, „pięciu żywiołach” czy „64 heksagramach”. W każdej dziedzinie życia ludzi Wschodu, nawet w tych najbardziej praktycznych, czy też związanych z codziennym życiem, da się zauważyć przemożny wpływ wspomnianych kategorii. By w świecie Zachodu, który coraz bardziej korzysta ze zdobyczy chińskiej kultury, kategorie te nie były pustymi sloganami, by móc bardziej efektywnie wykorzystać to, co niesie nam metafizyczna spuścizna Kraju Środka, jak np. feng shui, tai chi, ba zi, kanon malarstwa, kanon zdrowia czy inne, należy uważnie przyjrzeć się sposobowi postrzegania świata i myślenia jaki reprezentują przedstawiciele tej kultury. Przecież z zafascynowaniem korzystamy już z akupunktury, kuchni, najróżniejszych ćwiczeń czy też szeroko rozumianej estetyki Kraju Środka. Warto robić to świadomie i z pełnym rozumieniem. Na pewno zyska na tym efektywność naszych działań, co z kolei jest bardzo wysoko cenione w zachodnich społecznościach.


JACEK KRYG – kulturoznawca, religioznawca, filozof, doktorant socjologii (Uniwersytet im A.Mickiewicza w Poznaniu), współpracownik Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Kolegiów Psychotronicznych w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Gorzowie, specjalizujący się w zagadnieniach związanych z szeroko rozumianą kulturą Chin (szczególnie z taoizmem). Podróżnik po Dalekim Wschodzie i propagator kultury chińskiej (pierwsze wykłady w roku 1969) zarówno w strukturach formalnych, jak i nieformalnych. Autor ponad pięciuset publikacji (między innymi w czasopismach Eranos, Studia Religiologica, Studia Socjologiczne, Nurt, Pismo literacko- artystyczne, Czwarty Wymiar, Hotele, Doradca biurowy, Twój Dom, Exclusive Design) w tym książek: Życie jako cel, Filozofia i mistyka Wschodu, Siła symboli i talizmanów Wschodu, Astrologia chińska – podręcznik, Natychmiastowe opanowanie stresu. Współautor I Ching. Księga wróżb. Tłumacz i współtłumacz książek i artykułów poświęconych Wschodowi, w tym: Umysł Nina, Elementy feng shui, Elementy Tai chi, Krishnamurtiego rozmowy z samym sobą, Księga Życia, Sztuka duchowego uzdrawiania, Feng shui, Praktyczne zastosowania feng shui, Feng Shui Wędrującej Gwiazdy. Od wielu lat redaktor prowadzący serie wschodnie (Wschód Zachodowi, Spotkania z Mistrzem, Tybetańska ścieżka ku oświeceniu, Dalajlama) oraz doradca Wydawnictwa REBIS w Poznaniu. Prekursor popularyzacji wiedzy o kulturze chińskiej w prasie, radiu i telewizji. Tłumacząc książkę Elementy feng shui, jako pierwszy przybliżył ten temat polskiemu czytelnikowi. Uczestnik wielu krajowych i zagranicznych konferencji poświęconych metafizyce czy mistyce chińskiej, feng shui, filozofii Wschodu.
Obecnie, jako absolwent jednej z najbardziej elitarnych na świecie szkół feng shui (Center of Excellence Wielkiego Mistrza Yap Cheng Hai), mieszczącej się w Kuala Lumpur, najwięcej czasu poświęca konsultacjom i wykładom feng shui w jej najbardziej oryginalnej formie z pełnym uwzględnieniem metafizyki, astrologii chińskiej, Czterech Filarów Przeznaczenia i I Chingu (Księga Przemian). Jego cykl wykładów można obejrzeć na youtube pod hasłem „metafizyka chińska”. Jest też założycielem i wykładowcą Studium Bez Granic, szkoły upowszechniającej szeroko rozumianą kulturę Wschodu, w której z kształcenia, na różnych poziomach, skorzystało już ponad 1000 studentów. Swoją praktykę konsultacyjna prowadzi zarówno w kraju, jak i zagranicą (Austria, Niemcy, Wielka Brytania, Holandia). 

Z jego usług doradcy feng shui skorzystało wiele dużych renomowanych firm, małych firm, właścicieli domów wolnostojących jak i użytkowników mieszkań w blokach. Wiele organizacji i firm państwowych, prywatnych, społecznych i nieformalnych, jak również różnych grup interesu, w tym zawodowych, zleca mu wykłady w celu wzbogacenia wiedzy branżowej o techniki zaczerpnięte ze Wschodu. Od momentu założenia członek IFSA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Feng Shui) z siedzibą w Singapurze, a od 10 lat członek ścisłego zarządu tej organizacji. Z jej ramienia jest wykładowcą na międzynarodowych konferencjach, odbywających się na całym świecie. W marcu 2017 założył polski oddział IFSA, którego jest Prezydentem.