Przejdź do treści

+KOŁO – podsumowanie projektu UAP-TENTE

Chcąc szerzyć idee mobilności, TENTE we współpracy z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, zorganizowało dla studentów Wydziału Architektury i Wzornictwa, konkurs +KOŁO. Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie funkcjonalnego obiektu, który poprzez zastosowanie odpowiednich kół TENTE, stawałby się mobilny.

+KOŁO to również nazwa projektu zapoczątkowanego wiosną 2017 roku. Na przestrzeni minionego roku odbyliśmy kilka spotkań, których zwieńczeniem był 8 marca 2018. Tego dnia na scenie FORUM wydarzenia arena DESIGN, oficjalnie ogłosiliśmy wyniki konkursu +KOŁO, a autorzy projektów przedstawili swoje prace.

Kalendarium wydarzeń

Jury konkursowe składało się z przedstawicieli UAP: prof. dr hab. Bogumiła Jung, dr hab. Marzena Wolińska, dr Łukasz Stawarski oraz z przedstawicieli TENTE: Andrzej Boniewicz – prezes zarządu, Katarzyna Siudak – kierownik sprzedaży, Michał Lisiak – specjalista ds. marketingu.

Zbieżność daty finałowej gali nie była przypadkowa, ponieważ laureatkami konkursu zostało sześć studentek spośród czternastu uczestników. Jury konkursowe przydzieliło nagrody następującym osobom:
1. Natalia Niewiadomska TENTii – Mobilny Organizer
2. Ewelina Komoń OAZA – Mobilna Przestrzeń Relaksacyjna
3. Oliwia Ledzińska – Domowa Siłownia


 layout: dr Magdalena Grenda

Ponadto Jury konkursowe, postanowiło przyznać trzy równoważne wyróżnienia:
Weronika Walenciak – TROLLI wózek sklepowy
Milena Leszczyk – BLOMST mobilne kosze na rośliny
Diana Voronchak – siedziska dla przestrzeni publicznychlayout: dr Magdalena Grenda

Odwiedzający arena DESIGN mieli również możliwość, aby obejrzeć konkursowe projekty, które zostały wyeksponowane na powierzchni wystawienniczej TENTE. Ekspozycja projektu dr Magdaleny Grendy, miała niecodzienny charakter. Poza wizualizacją mobilnych obiektów, zwiedzający mogli również zobaczyć w skali 1:1 rzut od dołu na zaprojektowany przedmiot, a tym samym sprawdzić i przetestować zamontowane do niego koła TENTE.

Wirtualny spacer po ekspozycji: https://bit.ly/2qFEXXC


Projekt +KOŁO oczami Jury konkursu.

Studia na kierunku wzornictwo, a potem uprawienia zawodu projektanta, wymagają zachowania trudnej równowagi pomiędzy przeciwieństwami – prof. dr hab. Bogumiła Jung, Prorektor ds. kontaktów z interesariuszami zewnętrznym. Z jednej strony jest poszukiwanie nowych, oryginalnych rozwiązań – czyli łamanie utartych schematów i przyzwyczajeń, odrzucenie tego co już dobrze znane – i mocne przekonanie o wartości własnej idei. A z drugiej strony realizacja projektu wymaga akceptacji reżimu technologii, poszanowania dla procedur wdrożeniowych, podporządkowanie się
zespołowi – i to także należy mieć na uwadze już na etapie tworzenia koncepcji. Dlatego w UAP chętnie podejmujemy współpracę z firmami, które chcą współuczestniczyć w kształtowaniu świadomości młodych designerów. Współpraca z TENTE – konkurs +KOŁO, to bardzo dobry przykład takiej owocnej kooperacji.

Najstarsze ślady dowodzące użycia koła sięgają IV wieku p.n.e. Wynalazek zrewolucjonizował każdą dziedzinę życia, stając się jednym z najbardziej znaczących w historii cywilizacji człowieka – dr Łukasz Stawarski. Dziś nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez koła, jest tak oczywiste, że na co dzień niezauważalne. Produkty marki TENTE sprawiają, że człowiek wyczulony na jakość i urodę przedmiotów, na nowo zachwyca się kołem. Studenci biorąc udział w konkursie, mogli zmierzyć się z reinterpretacją pojęcia mobilności, poszukać rozwiązań zarówno pragmatycznych jak i bardziej kontemplacyjnych. Konkurs z pewnością był cennym, doświadczeniem dla obu stron, a efekty udowadniają, że koło mimo sędziwego wieku nadal inspiruje.

Albert Einstein powiedział, że „wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona”. Dla studentów udział w konkursie był pozyskaniem doświadczenia, które przygotowuje do samodzielnej pracy w realiach zawodu PROJEKTANTA – dr hab. Marzena Wolińska.

Współpraca z UAP, a szczególnie z młodymi designerami sprawiła mi wiele radości i pozwoliła spojrzeć świeżym okiem na temat, który jest naszym przewodnim przesłaniem, czyli mobilność – Andrzej Boniewicz – prezes zarządu TENTE Sp. z o.o. Najpierw w ramach warsztatów dyskutowaliśmy ze studentami o mobilności, przez pryzmat przyszłego użytkownika w aspekcie ergonomii, bezpieczeństwa, wygody, wyrównywania szans niepełnosprawnych oraz estetyki. Tego ostatniego nie mogło zabraknąć w rozmowach w przyszłymi artystami. Ogromnie mnie ucieszyło żywe zainteresowanie studentów, tematem mobilności. Z podekscytowaniem czekałem na rezultaty konkursu, który zainicjowaliśmy warsztatem wraz z prof. Bogumiłą Jung oraz prof. Marzeną Wolińską. Z radością zaprezentowaliśmy prace laureatów konkursu +KOŁO. Gratuluję młodym designerom i życzę nam dalszej owocnej i kreatywnej współpracy.

Projekt +KOŁO, w który byłam zaangażowana, był dla mnie bodźcem, do spojrzenia na temat mobilności z drugiej strony – Katarzyna Siudak – kierownik sprzedaży. Przyznam, że byłam zaskoczona, niezwykle wysokim poziomem prac konkursowych i bogatą wyobraźnią studentów. Cieszę się, że projekty odpowiadają na potrzeby różnych użytkowników. Nie bez powodu jury konkursowe miało do podjęcia trudną decyzje, podczas burzliwych obrad.

Do projektu +KOŁO podszedłem z wielkim entuzjazmem – Michał Lisiak – specjalista ds. marketingu. Nie ma nic bardziej inspirującego niż kreatywni, młodzi ludzie, którymi otoczyliśmy się podczas, minionych miesięcy. Współpraca z UAP, a przede wszystkim ze studentami przyniosła mi wiele satysfakcji. Pozwoliła oderwać się od codziennych obowiązków i spojrzeć na naszą pracę z zupełnie innej perspektywy, z perspektywy designera.

www.tente.com

  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 23.04.2018, 15:33
  • Ostatnia edycja: 24.04.2018, 21:10