Zapraszamy serdecznie na wykład odbywający się w ramach Otwartych Wykładów Uniwersyteckich (kurator prof. Stefan Ficner)

Grzegorz Laszuk | Komuna Otwock. Komuna Warszawa. Od anarchizmu do kapitalizmu

18 kwietnia (środa), godz. 18.00
Atrium UAP (bud. B) – wejście od ul. Lewandowskiej 20

Komuna// Warszawa to jeden z najważniejszych teatrów niezależnych, eksperymentujący na styku sztuk performatywnych, wideoinstalacji i muzyki. Komuna// Warszawa w swej twórczości sięga po tematy ważne i współczesne, nieustannie poszukując nowych form i środków wyrazu.

Tworząc przestrzeń do twórczego dialogu i dyskusji, przyciąga twórców młodego pokolenia. Swoje spektakle zrealizowali tu m.in. Monika Strzępka i Paweł Demirski, Krzysztof Skonieczny, Marcin Liber, Paweł Passini, Krzysztof Garbaczewski i Marcin Cecko, Leszek Bzdyl, Mikołaj Mikołajczyk, Weronika Szczawińska czy Wojtek Ziemilski. Spektakle Komuny były prezentowane i nagradzane na festiwalach międzynarodowych m.in. w Edynburgu, Kijowie, Moskwie, Berlinie, Nowym Jorku, Monachium, Tbilisi czy Teheranie. Najważniejsze przedstawienia zespołu to m.in.: „Bez tytułu” (1997), „Design/Gropius” (2002), „Perechodnik/Bauman” (2003), „Przyszłość świata” (2006), „Księgi” (2009), „Sierakowski” (2011), „Atatürk, albo dlaczego pojechałem do Istambułu” (2012), „Paradise Now? Re//Mix Living Theatre” (2013), „Tocqueville. Życie codzienne po Wielkiej Rewolucji” (2014).

Komuna// Warszawa jest autorem cyklu RE//MIX, w ramach którego powstało prawie trzydzieści premierowych produkcji odnoszących się do klasycznych dzieł z dziedziny teatru i tańca, a także muzyki, literatury i filmu. Do projektu zostali zaproszeni artyści rożnych gatunków sztuk performatywnych od reżyserów teatralnych, przez tancerzy, aż po kompozytorów i muzyków. Cykl RE//MIX zebrał liczne recenzje, a w podsumowaniu miesięcznika „Teatr” został wskazany jako wydarzenie roku 2012. Pomysłodawcą RE// MIX-ów jest Tomasz Plata, a w ramach podsumowania cyklu ukazała się książka RE// MIX pod redakcją Tomasza Platy oraz Doroty Sajewskiej, wydana wspólnie przez Instytut Teatralny, Komunę// Warszawa oraz Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

W kwietniu 2015 roku w Komunie// Warszawa ruszył projekt Studio Otwarte – nowe miejsce do pracy twórczej oraz prezentacji prac performatywnych początkujących twórców. W 2015 roku miesięcznik „Dialog” przyznał teatrowi nagrodę im. Konstantego Puzyny „Kamyk”, za „działalność teatralną łączącą sztukę i życie, twórczą oryginalność z zaangażowaniem w sprawy publiczne”.

Komuna// Warszawa wywodzi się z kultowej grupy Komuna Otwock, jednej z najciekawszych i najbardziej wyrazistych grupy artystycznych niezależnej sceny teatralnej. 20-letnia historia grupy została opisana w Przewodniku Krytyki Politycznej wydanej pod patronatem i przy wsparciu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. W 2013 roku Komuna// Warszawa zainicjowała powołanie Instytutu Sztuk Performatywnych.

Od 2007 roku grupa działa na warszawskiej Pradze w „artystycznej kamienicy” przy ul. Lubelskiej 30/32 skupiającej grupy teatralne i artystów różnych dziedzin sztuki. Grupa prowadzi swoiste „miejsce kultury”, gdzie wystawiane są nie tylko sztuki teatralne, ale proponowane są także inne działania angażujące publiczność, takie jak perfomance, wykłady, pokazy filmów i wideo, koncerty i dyskusje.

źródło: http://komuna.warszawa.pl/#