IKONY

Wernisaż wystawy: 16.07.2019 / godz. 18:00
Wystawa czynna: 17.07–28.07.2019
Miejsce: Galeria Duża Scena UAP / ul. Wodna 24, PoznańWystawa prezentuje ikony uczestników zajęć z ikonopisania na Uniwersytecie Artystycznym Trzeciego Wieku i w Pracowni Ikonograficznej „Serafiny”. Prace powstały pod kierunkiem mgr Aleksandry Michalskiej (Aleksandra F. Michalska) w roku akademickim 2018/2019.
Ikony są wykonane w technice tempery jajecznej na desce, w kanonie bizantyjskim i bazują na wzorcach utrwalonych w kulturze prawosławnej. Niektóre są obrazami powstałymi w ramach tradycji katolickiej, a wszystkie sięgają do tradycji ikonopisania wspólnej dla niepodzielonego chrześcijaństwa. Wszystkie dzieła cechuje wysoka precyzja wykonania, głębokie wyczucie koloru i symboliczny język przekazu.
Prace realizowane w roku akademickim 2018/2019, pod kierunkiem Aleksandry Michalskiej.
Uniwersytet Artystyczny Trzeciego Wieku w Poznaniu:
Alicja Jęch, Anita Goel, Anna Bilska, Armel Coudrain, Bogusław Marciniak,
Celestyna Świętek, Danuta Bober, Dorota Burchardt, Elżbieta Łuczak, Ewa Bednarek,
Grażyna Sygulska, Janina Coudrain, Katarzyna Czerniak, Katarzyna Oleszyńska,
Krystyna Górska – Łukasik, Lidia Dobrzyńska –Nowacka, Monika Szymanowicz,
Teresa Eva Maciejewska Lebeau, Urszula Nowicka
Pracownia Ikonograficzna „Serafi ny”:
Bożena Gerowska, Ewa Kwaczeniuk-Osińska, Ewa Latanowicz – Tyrzyk, Ewa Musiał,
Grażyna Komocka, Irena Sommerfeld, Jolanta Skrzypczak, Katarzyna Gierczyk,
Krystyna Kobus, Lucyna Kurasińska, Maria Appelt, Mariusz Olszak, Wiesława Stasiak
Wydział Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UAP
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu