kontakt: karolina.tylka-tomczyk@uap.edu.pl
strona internetowa: www.designatsource.eu
Karolina Tylka–Tomczyk – jest absolwentką wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2003), oraz Wydziału Projektowego Uniwersität der Knünste Berlin (2006)
Posiada tytuł naukowy doktora sztuki uzyskany w 2013 roku w wyniku obrony pracy pt: Papier + . Nowe funkcje tradycyjnego materiału w kontekście współczesnych rozwiązań technologicznych. Promotor: prof. Bogumiła Jung.
Dyplom magisterski uzyskała w 2003 roku. Tytuł pracy dyplomowej: “Włączniki i sterowniki światła– Proces kształtowania produktu w oparciu o manualne predyspozycje osób niewidomych” pod kierunkiem prof. Bogumiły Jung, oraz as. Mikołaja Wierszyłłowskiego. Dyplom magisterski na Uniwersität der Knünste Berlin na Wydziale Projektowania Procesu i Produktu obroniła w roku 2006. Temat pracy Supporting consipus travel – Intercultural communication, the language of the journey; pod kierunkiem Prof. Kirsten Langkilde, Prof. Egon Chemaitis, Dr. Anette Geiger
Od 2005 roku jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Artystycznegp w Poznaniu, gdzie kontynuuje swoja działalność naukową jako adiunkt w Katedrze Designu, na Wydziale Architektury i Wzornictwa.
Swoje projekty pokazywała na prestiżowych targach: 100% Design w Londynie, Salone Del Mobile w Mediolanie , Designmai w Berlinie, a także w Kortrijk, Saint- Etienne, Kopenhadze, Frankfurcie czy Coburgu. Współpracowała z takimi markami jak Mitsubishi Electric, Volkswagen Autostadt, Opel i Alape. Wspólnie z architektem wnętrz Szymonem Nawojem stworzyła Beyond Standards – inicjatywę projektowo-badawczą w obszarze architektury wnętrz, wzornictwa przemysłowego i wystawiennictwa. Należy do grona projektantów, dla których forma to jedynie 10% całości produktu, a efekt końcowy uzależniony jest od długiego procesu badawczego, podczas którego analizowane jest otoczenie, natura ludzka także w kontekście różnych szerokości geograficznych.
Pole zainteresowań:
design, architektura wnętrz, wystawiennictwo, sztuka
Wykładane przedmioty/prowadzone pracownie:
Pracownia Interpretacji Produktu
Laboratorium Działań Materiałowych
Osiągnięcia;
Wystawy:
Wybrane publikacje:
2008 r.- Elle Decor Italia
2010 r. – Gazeta Wybrorcza
2010 r. – Magazyn Poznan.pl
2010 r. – ICON UK
2010 r. – Design Biennale Interieur – Editorial
2010 r. – Corriere Della Sera, 04.2010 Italy
2011 r. – DesignPL, ISSN 2083 I N_02
2011 r.- PI /8/11
2011 r. – Casa & Gardino
2011 r. – Los Angeles Times
Działalność pozauczelniana, ciekawostki:
Praca zawodowa w zakresie projektowania procesu i produktu, architektury wnętrz i wystawiennictwa
Stypendia:
2002/2003 r. – stypendium imienia Jerzego Perkitnego dla najlepszego studenta w 2003 r., Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu
2003 r.- Stypendium Ministra Kultury