kontakt:
katarzyna.podgorska-glonti@uap.edu.pl
biogram:
W latach 1991-1996 studia w PWSSP w Poznaniu. Dyplom obroniła w Pracowni rzeźby prof. Jana Berdyszaka i Pracowni tkaniny prof. Andrzeja Banachowicza. Laureatka Stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 2008 roku. Prowadzi Pracownię Scenografii na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Pełni funkcję Prodziekana Wydziału Architektury Wnętrz i Scenografii.
W 2018 roku uzyskała tytuł profesora zwyczajnego.
Autorka wielu indywidualnych i zbiorowych wystaw, projektów w Polsce i zagranicą. Bierze udział w międzynarodowych warsztatach i interdyscyplinarnych projektach artystycznych.
Prowadziła autorskie zajęcia w Dartington Collage of Arts, w Anglii, Universidad De Granada w Hiszpanii, w Ecole Superieure Des Beaux Arts De Lyon, Francji, Accademia di Belle Arti Palermo.
Organizowała i współorganizowała liczne warsztaty, spotkania, plenery, pobyt studyjny studentów w Operze Paryskiej, A European Network For Dance Creation, Spazio, Art Stations Fundation, Poznań.
pole zainteresowań:
sztuka, kultura
podejmowane problemy artystyczno-badawcze:
przestrzeń, czas, pamięć, ślady obecności. Projekty i realizacje artystyczne dotyczą człowieka i refleksji wynikających z doświadczania rzeczywistości. Zajmuje się działaniami w przestrzeni, projektami site-specific, instalacją, performance, fotografią, warsztatami artystycznymi.
prowadzone pracownie:
kierownik Pracowni Scenografii
Biennale:
DESTINY (Przeznaczenie) – 6th BIENNIAL of CONTEMPORARY ART ALUMINIUM 2019/ Quala Museum, Baku, Azerbejdżan.
Instalacja site-specific – 30 metrowy sznur kolorowych sukien zebranych od kobiet z Baku zawieszony w studni średniowiecznej wieży obronnej, – stanowi odniesienie do kontekstów kulturowych (kultura islamu) i uniwersalnych wartości człowieka.
Biennale organizowane od 2003, odbywało się w najważniejszych muzeach stolicy Baku; promuje sztukę współczesną i dialog międzykulturowy; udział na zaproszenie 60 artystów z całego świata, autorka była jedyną artystką z Polski. Organizatorzy: Ministerstwo Kultury Azerbejdżanu, Związek Artystów Azerbejdżanu.
Praca ujęta w monografii „Katarzyna Podgórska-Glonti przestrzeń, przedmiot, pamięć”, Wydawca Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz w Poznaniu, ISBN 978-83-66015-57-9.
Pokaz pracy w 8. minucie filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=iJlKt0la2yo
Cykl 8 grafik format 297×420 mm; technika autorska/ wystawa Miłość i Solidarność ─ SYNTEZA
Edycja specjalna w ramach POZNAŃ ART WEEK Galeria Słodownia +1 / Stary Browar w Poznaniu 11-19.06.2022
Realizacja audiovideo z ruchomymi elementami.
KONWERSACJE-PODRÓŻ PRZEZ WIELE KRAJÓW, JĘZYKÓW I KULTUR,
Słodownia +1, Stary Browar w Poznaniu 14.-30.11.2022
publikacje:
Korelacje przestrzeni – Interconnections of spaces ISBN 978-83-65578-04-4, Poznań, Historie Własne ISBN 978-83-88400-38-4
stypendia:
Stypendium Ministra Kultury i Sztuki.
prowadzone projekty:
„Badanie współzależności architektury, obiektu, światła”, Rola i konteksty architektury w tworzeniu wypowiedzi artystycznej.”