Przejdź do treści

dr hab. Katarzyna Kujawska-Murphy, prof. UAP

KIEROWNIK VIII PRACOWNI RYSUNKU

Kontakt: katarzyna.kujawska-murphy@uap.edu.pl

www.kujawska-murphy.com

Pole zainteresowań:

„Głównym polem badań artystycznych Katarzyny Kujawskiej-Murphy jest przestrzeń i czas w kontekście psychofizjologii postrzegania – co wizualizuje się instalacjami do-przestrzennymi. Artystka eksploruje też społeczne aspekty egzystencji człowieka w psychologii miasta. Bliska jej estetyka modernizmu i konstruktywizmu oraz sztuka video lat 60. i 70. charakteryzuje jej działania rysunkowe, instalacje i filmy. Dużą część artystycznych poszukiwań stanowią autorskie przedsięwzięcia kuratorskie w Polsce i Japonii. Jest absolwentką dwóch uczelni artystycznych: Central Saint Martin College of Art and Design w Londynie (1996), Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu – dziś Uniwersytet Artystyczny UAP, gdzie prowadzi obecnie VIII Pracownię Rysunku na Wydziale Malarstwa i Rysunku. W 2011 r. otrzymała odznaczenie państwowe: „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jest laureatką Nagrody Ministra Kultury i Sztuki (Ogólnopolski Przegląd Malarstwa, Promocje’97, Legnica). Uczestniczyła jako prelegent w wielu sympozjach międzynarodowych, m. in. w Columbia University oraz w School of Visual Arts w Nowym Yorku (gdzie w kooperacji z Fundacją Kościuszkowską zrealizowała projekt i wystawę: Cisza w zwolnionym tempie” (2015r.), także w Kyoto University w Japonii, we Włoszech. Jest kuratorem wielu międzynarodowych, m.in. Regeneracji Poprzez Sztukę Zapomnianych Dzielnic Poznania – Śródka, festiwalu artystycznego we współpracy z ośrodkami w Londynie i Osace.

Promuje polską sztukę współczesną podczas wystaw w Contemporary Art Space Osaka w Japonii. Od 2005 r. dokonała stałej wymiany trwającej do dziś pomiędzy Uczelnią a środowiskiem artystycznym grupy A-21 w Osace w Japonii. Większość przedsięwzięć posiada honorowe patronaty Japońskiej Ambasady w Warszawie oraz Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Tokio oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak i Instytutu Adama Mickiewicza.

Wystawia w Polsce, jak i poza granicami kraju, głównie w Anglii (Londyn) i w Japonii (Osaka, Tokio), w Korei Południowej, w Niemczech (Berlin, Hanower, BAUHAUS – Dessau, Wiesbaden), Włochy, Nowy York, USA, Ukraina, Taiwan. Regularnie publikuje i pisze wstępy do katalogów artystycznych i magazynach artystycznych.

Wystawy i wykłady w Columbia University – Nowy Jork, School of Visual Art SVA – Nowy Jork, Kyoto University of Art, Japan, Contemporary Art Space Osaka, Japan,  Fundacja Henricha Bohla – Berlin, Włochy, Niemcy, Polska;

ROZWIN

Publikacje:

Artykuły dla New York Arts, Rzeźba Polska, Vox Design, Gazeta Malarzy i Poetów.

ROZWIN

Stypendium: 

2006 – CASO – Osaka

2015 – Westbeth Nowy Jork

ROZWIN

Projekty:

– Fale Słyszalne/Widzialne – teoria kwantowa w kontekście innowacji w sztukach wizualnych;

– Cisza w zwolnionym tempie – portet antropologiczny społeczeństw w obliczu lokalności/globalizacji

– znak/symbol – flagi multimedialne

– regeneracja zdegenerowanych aspektów w społeczeństwie, architekturze, konglomeracjach miejskich

– wymiana artystyczna pomiędzy środowiskiem Japonii (Osaka) a Uniwersytetem Artystycznym UAP (od 2005 roku)

  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 28.02.2017, 01:31
  • Ostatnia edycja: 28.02.2023, 12:44