Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych (1981) i Państwowej Wyższej szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (1986) – dyplom magisterski pod opieką prof. Rajmunda T. Hałasa, którego została asystentką (w latach 1989 -1996 r.) Od 1996 r. kieruje Pracownią Designu Inspirującego. W 2002 r. otrzymała tytuł profesora sztuk plastycznych. Prowadzi działalność naukową w dyscyplinie: sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. Ma trzydziestoletnie doświadczenie w pracy dydaktycznej na kierunku wzornictwo – w UAP na studiach jednolitych magisterskich, pierwszego i drugiego stopnia; stacjonarnych i niestacjonarnych (obecnie zawieszone), a także w Politechnice Koszalińskiej (w latach 2001-2008)
Pole zainteresowań:
Projektantka wzornictwa, o specjalności w zakresie szkła użytkowego, tworzy także prace unikatowe, wiążące szkło i inne materiały. Ma w dorobku realizacje również w zakresie architektury wnętrz i projektowania mebli. Prowadzi działalność popularyzatorską w dziedzinie wzornictwa.
Wykładane przedmioty:
Prowadzi zajęcia z zakresu Wzornictwa ⎯ Studia I stopnia: Projektowanie OBIEKTU – Moduł I, Moduł II, Moduł III, Moduł IV; Mały Punkt – program uzupełniający (dla innych kierunków projektowych), Wybrana Pracownia – dla pozostałych kierunków ⎯ Studia II stopnia: Projektowanie–temat badawczy (kierunek: Wzornictwo); Program
Uzupełniający – dla innych kierunków projektowych.
Prowadzone projekty:
Jako dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa zorganizowała wystawę prac studentów UAP na Salone Satellite – jako pierwszą prezentację polskiej uczelni na targach designu w Mediolanie (2009). Była inicjatorem, organizatorem i promotorem nadania tytułu Doctor Honoris Causa UAP designerowi Ross’owi Lovegrowe’owi (2011) – pierwszy raz w Polsce nadany został taki tytuł projektantowi. Jako koordynator ze strony poznańskiej uczelni uczestniczyła w latach 2006-2007 w pracach europejskiego Programu DEEDS, rozwijanego w sieci uczelni i instytucji badawczych z Danii, Niemiec, Szwecji i Wlk. Brytanii. Celem projektu było opracowanie wskazówek dla edukacji młodych projektantów w myśl nurtu sustainable design. Opracowała – i zrealizowała wraz z Zespołem – wniosek o dofinansowanie tzw. “Kierunku Zamawianego”, prowadzonego w latach 2012-2015 (UAP otrzymał dofinansowanie w ramach POKL – jako jedyna uczelnia artystyczna!). Studenci kierunku Wzornictwo byli beneficjentami szeregu działań, m.in. były to dodatkowe przedmioty, wykłady, wyjazdy, warsztaty, otrzymali stypendia motywacyjne i płatne staże.
Publikacje:
Inne działalności pozauczelniane:
W latach 2013-2019 r. była prezesem Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych SPFP – ogólnopolskiej organizacji profesjonalistów z dziedziny wzornictwa, uczestniczyła w międzynarodowych spotkaniach designerów w ramach konferencji organizowanych przez BEDA. Członek Sekcji Sztuki Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów w latach 2007-2016 – znaczący udział w promocji kadry naukowo dydaktycznej w uczelniach artystycznych w całej Polsce. Była członkiem jury wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów projektowych, m.in.: “Dobry Wzór” (Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie), „TOP design Award” podczas areanDESIGN i POL-ECO (Międzynarodowe Targi Poznańskie), „Śląska Rzecz” – organizowanego przez Zamek Cieszyn, a także trzech edycji konkursu projektowego organizowanego przez Hansgrohe Polska i ElleDECO.
Osiągnięcia:
Realizacje projektowe i wdrożenia, m.in.: