Przejdź do treści

Kolektyw UAP | Drobne przyjemności | Łódź Design Festival

Kolektyw UAP | Drobne przyjemności na ŁDF / Edycja 2023 /

Wystawa w dniach: 18-28.05.2023 r.

Miejsce: Budynek C, Poziom 1, Art Inkubator, ul. ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 3, Łódź

Kuratorzy: Mateusz Wróblewski, Julia Błaszczyńska.


P. P. Pasolini, Canterbury Tales. 

„Oto kończą się Opowieści Kanterberyjskie opowiedziane dla samej przyjemności opowiadania.”

(Po)bądźcie z nami

KOLEKTYW UAP | DROBNE PRZYJEMNOŚCI to przestrzeń zapraszająca do bycia, a nie tylko do odwiedzenia. Dotyka zagadnienia odnajdywania siebie w relacji z drugim człowiekiem poprzez chwilę uważności i doświadczenie wszystkimi zmysłami specyficznej atmosfery złożonej z pozornych drobnostek. Otwiera się przed nami powoli, bo nie wszystko jesteśmy w stanie dostrzec i poczuć od razu. Chcemy znaleźć przyjemność podobną do zagłębienia się w barwnej opowieści, kiedy radością jest trwanie, a nie dojście do celu. Opowiadamy „dla samej przyjemności opowiadania.” Pamiętamy jednak, że…

Przedmioty są tylko przedmiotami

Nie próbujemy udawać, że jest inaczej, nie chcemy przeceniać ich roli. Jednak nie wątpimy w to, że przedmioty, które pokazujemy i te, które wkładamy Wam w dłonie są elementem procesu, który warty jest opowiedzenia. Pierwszy etap życia przedmiotu rozpoczyna się w umyśle projektanta, przechodząc przez fazy szkiców, prototypów i eksperymentów. Dobór odpowiedniego materiału, techniki, sposobu wytwarzania doprowadza ideę do etapu materializacji i produkcji. Stamtąd, poprzez gałęzie dystrybucji przedmiot trafia w ręce użytkownika, w których rodzi się na nowo i poznaje swoją niezdefiniowaną dotąd tożsamość.
[O wszystkie etapy życia projektu zapytaliśmy artystów i projektantów, których prace obecne są na wystawie. Jeśli chcecie usłyszeć co mówią o swoich zmaterializowanych ideach i towarzyszącym im procesach, zapraszamy do wysłuchania podcastu Łódź Design Festival RÓŻNE RZECZY, który już niedługo ukaże się na stronie festiwalu] Mimo że przedmioty są tylko przedmiotami, wiemy też, że nasze najbliższe otoczenie składające się z różnego rodzaju materiałów, przestrzeni, faktur, barw i oświetlenia wpływa na nasze samopoczucie, dlatego…

Pozwólmy sobie

…na zagłębienie dłoni w misie z fasolą, na zanurzenie się w harmonii stonowanych kolorów, pozwalającej docenić niuansujące różnice odcieni, na docenienie ciepłej barwy światła i w końcu na dostrzeżenie dialogu pomiędzy obiektami, który przebiega na wielu płaszczyznach, począwszy od użytych materiałów, faktur, tekstur, wyrażających osobowości twórców aż po zaklęte w przedmiotach idee, skłaniające do przemyśleń związanych z aktualną kondycją człowieka. Prezentowane obiekty to produkty przemysłowe, wzornictwo unikatowe, dzieła graficzne oraz formy rzeźbiarskie, a rezultatem ich wzajemnych relacji jest homogeniczność nastroju, wyrównany puls, które generują siłę przyciągania, aby na chwilę usiąść i dotknąć – fizycznie i mentalnie. 

Julia Błaszczyńska i Mateusz Wróblewski

Autorzy prac: Marzena Wolińska – „NOMO”; Małgorzata Paruch-Piotrowska i Magdalena Jugo, – „LABA – Zestaw kawowy”, „TILT – Kolekcja donic siwakowych”; Mateusz Wróblewski, – „Kolekcja Tamara”, „coquelicots”; Mateusz Słociński – „Stołek Shuttle”; Martyna Pająk – „ONA-JA„, „EGO”; Wojciech Mazur – „Blue”; Paulina Buczyńska – „Kolekcja LINU”, Maciej Kozłowski – „Na okrągło”, „Kolekcja LITUM”; Dorota Januszek – „Nawijki”; Michał Filipiak – „Lampa OI”, „kolekcja MAUNA”, „kolekcja HODE”; Patrycja Mikołajczak – „InVerse”; Wojtek Tężycki – „bez tytułu”; Joanna Leciejewska – „kolekcja Ovale”; Szymon Zwoliński – „obiekt 1”.

Partnerem wystawy jest firma Forner spółka z o. o. 

autor plakatu: Maciej Kozłowski
  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 16.05.2023, 12:10
  • Ostatnia edycja: 26.05.2023, 15:59