Ostatni rok pracy w uczelniach artystycznych ze względu na panującą pandemię był bardzo trudny. Niemożliwy był bezpośredni kontakt studentów z wykładowcami, zamknięte były uczelniane, profesjonalne pracownie z modelkami i modelami. Cały proces kształcenia przeniósł się do prywatnych domówi i do przestrzeni mediów.

Czy w takich warunkach można prowadzić proces dydaktyczny oparty o rysunkowe studia z natury, które skupiają się na ludzkiej postaci?

Okazuje się, że tak, jest to trudne, zawsze trzeba szukać indywidualnych rozwiązań ale jest możliwe i często przynosi zaskakująco dobre efekty.

Najczęściej korzystając z luster, z uprzejmości bliskich studenci naszej uczelni stworzyli interesujące prace prezentowane na wystawie końcoworocznej Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz ale i na wystawie Figurama 21 pokazywanej w Zamku Valec i w Pradze, w Kampusie Hybernska.

Wystawy Figurama 21 i towarzyszący im katalog stały się swoistym podręcznikiem mówiącym o tym jak wykładać rysunek w tak trudnych okolicznościach, których doświadczył praktycznie cały Świat

W wystawach Figuramy21 swoje prace prezentują studenci Pracowni Rysunku Anatomicznego prowadzonej przez prof. Sławomir Kuszczaka i dr hab. Pawła Fliegera:

• Emilia Strzałka,
  • Dawid Dzwonkowski,
  • Barbara Wysocka,
  • Anna Kantor,
  • Karol Ruszała,
  • Magdalena Geściak,
  • Łukasz Grabowski,
  • Jakub Matusewicz,
  • Konrad Smela,
  • Kacper Lipowy,
  • Marta Jerzmanowska,

studenci XVII Pracowni Rysunku prowadzonej przez dr hab. Tomasza Bukowskiego i dr Anna Kołacką:

• Barwacz Alicja,
  • Turkowiak Julia,
  • Nawrocka Dominika,
  • Kulpa Joanna,
  • Kossakowska Hanna,
  • Żurawska Olga

i studenci III Pracowni Rysunku prowadzonej przez dr Barbarę Pilch:

• Margareta Ohnsorge,
  • Maria Godawa,
  • Zuzanna Koluch,
  • Bartosz Pędziński,
  • Aleksandra Pokojewska,
  • Leonard Dutkiewicz,
  • Antoni Grodzki,
  • Julia Barczewska,
  • Alicja Jóźwiak.

Zapraszam na wystawę FIGURAMA 21 do Pragi i do zapoznania się z towarzyszącym wystawie katalogiem (https://issuu.com/figurama.ar/docs/2021_figurama_katalog_web).

prof. Sławomir Kuszczak

• Autor: Agata Tratwal