Serdecznie zapraszamy na wystawę, w której bierze udział wielu profesorów oraz absolwenci Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu:

Całkiem nowy człowiek 1.1 – fotografia i rzeźba

5 – 28.11.2021

Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku
ul. Miedziana 2/4

Oprowadzanie kuratorskie: 5.11.2021 godz. 18.00
Finisaż wystawy: 26.11.2021 godz. 18.00

„Całkiem nowy człowiek ” to wystawa prezentująca dzieła artystów dwóch dyscyplin sztuki: fotografii i rzeźby. Ekspozycja powstała dzięki współpracy między Związkiem Polskich Artystów Fotografików Okręg Wielkopolski, Wielkopolskim Związkiem Artystów Rzeźbiarzy, Wydziałem Rzeźby na UAP oraz niezrzeszonymi rzeźbiarzami z regionu. Wszystko po to, aby zmierzyć się z tym, co dla twórców najbliższe: ukazać prawdę o współczesnym człowieku, otworzyć widza na problematykę tożsamości oraz miejsca istoty ludzkiej w otaczającej nas płynnej rzeczywistości.

Tytułowy „nowy człowiek” jest samotny, często pozbawiony relacji z drugim człowiekiem. Żyjący w wirtualnym świecie, często nastawiony na kult piękna i szeroko pojmowaną konsumpcję. Artyści przez swoje dzieła zadają pytania o jednostkę i zbiorowość. Jaki jest dziś człowiek? Dokąd zmierza? Co z naszym humanizmem, gdzie jest miejsce dla chorych, słabych, wykluczonych czy odmiennych? Są to pytania bardzo ważne dla wszystkich pokoleń. Artyści, jak papierek lakmusowy, potrafią wskazać zmiany zachodzące w społeczeństwie, sygnalizują wszelkie niebezpieczeństwa i lęki. Wiele dzieł odnosi się bezpośrednio do emocji, odczuć związanych z wyobcowaniem, samotnością i przymusową izolacją. Kilka prac w bezpośredni sposób odpowiada na obecną sytuację, stając  się czytelnym zapisem czasu.

Okres pandemii dobitnie pokazał i nadal pokazuje jak kruche może być życie. Ten nowy porządek sprawia, że niejednokrotnie musimy dokonywać weryfikacji naszych poglądów, przyzwyczajeń oraz pragnień. Obserwowane konflikty społeczne, narastająca frustracja i wzajemne niezrozumienie wpływają na kondycję człowieka. Wystawa jest aktualna, tu i teraz porusza problemy nurtujące nas wszystkich. Na ekspozycji widoczny jest silny ładunek subiektywnych doświadczeń, osobistych odniesień oraz znaków, czy też symboli kulturowych uniwersalnych dla wszystkich zbiorowości. Interdyscyplinarny charakter wystawy prowadził do pozytywnego iskrzenia pomiędzy twórcami i zaowocował ciekawymi rozwiązaniami formalnymi. Niewątpliwym atutem wystawy jest prezentacja i wielość użytych technik; fotografie tradycyjne, fotografie na szkle i płótnie, rzeźby wykonane w różnych materiałach, instalacje wykorzystujące specyfikę miejsca, projekcje, obiekty i hologramy.
Wystawa w swoim zamiarze ma również łączyć pokolenia twórców jak i odbiorców, ukazuje rolę sztuki w kształtowaniu podglądów społecznych, będąc istotnym czynnikiem dyskursu publicznego.

Kurator wystawy
dr Tomasz Jędrzejewski

Artyści biorący udział w wystawie:

Robert Andre, Wojciech Beszterda, Emilia Bogucka, Jarosław Bogucki, Joanna Buczak, Jacek Jagielski, Tomasz Jędrzejewski, Andrzej Kołodziejczyk, Wiesław Koronowski, Roman Kosmala, Rafał Kotwis, Włodzimierz Kowaliński, Maciej Kuszela, Agnieszka Lisiak „Skórka”, Danuta Mączak, Igor Mikoda, Zdzisław Orłowski, Barbara Pilch, Anna Sarnecka, Norbert Sarnecki, Sławek Skrobała, Piotr Spek, Dawid Szafrański, Leszek Szurkowski , Karol Szymkowiak , Krzysztof Ślachciak, Szymon Zwoliński.

Wystawa organizowana jest w ramach współpracy Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy, Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Wielkopolski oraz Wydziału Rzeźby UAP.

• Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 03.11.2021, 09:03