TRANSMUTACJE. Festiwal Korespondencji Sztuk 2021

prezentacja: 10-26.09.2021
edycja II: Duch zastępczy

DUCH ZASTĘPCZY*
2 edycja Transmutacji dotyka postawy kontemplacyjnej w odniesieniu do sztuki i pomyślana jest jako spotkanie „współaktorów” – artysty z widzem, rozważanie o trwałości przeżyć w dziele, życiu gdzieś… poza materią, rozmowa istnień o niewytłumaczalnym.
Poprzez upublicznienie dzieła, często w formie „pro-cesji” twórczej, prawo do rozważania nad powstałym artefaktem przechodzi kolejno na odbiorcę. Uwalniane są wówczas nowe przestrzenie dla słowa niewypowiadalnego – medytacji, stałej części obrządku sztuk „pięknych”.
Uczucie i intuicja, trans i dążenie do celu dokonuje się dzięki posiadanej łasce. Elementy mistyczne** w działaniach performatywnych, a także ich związki z dawnymi rytuałami są nadzwyczaj bliskie. Przeróżnie formowane wypowiedzi o osobistych światach, różne sposoby wyrażenia doznanych wrażeń, przywodzą na myśl próbę wywołania pierwotnych przeżyć religijnych, nawet w realizacjach osób deklarujących ateizm.
Przemysław OBARSKI* „duch zastępczy”, inaczej symbol – termin z j. jap. w oryginale brzmiący: „mitama siro”
** „Mistycy starają się różnymi środkami – werbalnie, ale także za pomocą obrazów, symboli i wszelkich środków ekspresji artystycznej – przekazać to, co w ich doświadczeniu mistycznym jest niewyrażalne.
Mistyczny charakter utworu może być rezultatem zarówno autentycznego doświadczenia mistycznego, jak i celowym, zastosowanym świadomie środkiem artystycznego wyrazu.”
II edycja Transmutacji „Duch Zastępczy”, dotyka postawy kontemplacyjnej, w odniesieniu do sztuki, i pomyślana jest, jako spotkanie/interakcja, artysty z widzem, w celu rozważenia trwałości przeżyć, „zapisanych” w dziele, jako bezwzględnie trwałych, lub nietrwałych – ewaluujących aksjologicznie. Rozważanie nad tą zmiennością, ma dotyczyć dwóch podmiotów – artysty, wobec własnego dzieła, i odbiorcy, zależnie, od doświadczania przez nich różnych jakości rzeczywistości. Warunek ten, jest determinantem zmiany, ich wartościujących odniesień, do dzieła sztuki. Nie idzie tu, o aksjonormatywność, o, relewantne odniesienie, artysty i odbiorcy, do tego samego, artystycznego wytworu. Idzie, o aspektywne ujęcie, ukierunkowane własną mozaiką doświadczeń, preferencji i apreferencji, jako wypadkowych doświadczania rzeczywistości, przez te podmioty. II edycja Transmutacji, zadaje pytanie, o sens przeżycia artystycznego, jako akcentu tego, co poza materią. O rodzaj medytacji, jako stałej części obrządku sztuki. Wprowadza to, szeroko pojęty mistycyzm, relację z rzeczywistością pozamaterialną, która ma być wynikiem kontemplacji dzieła. Ujęcie tego, w symbolikę określonych religii, uposażenie się w światopogląd, w koncepcje filozoficzne i w ideologie, dookreślają lub przewartościowują dzieło, zamierzone i wytworzone, w swojej pierwszej, fundamentalnej postaci.
Dlatego dzieło sztuki, jest zawsze czymś po czymś, i zawsze czymś przed czymś, ponieważ funkcjonuje po idei, ukonstytuowania go przez artystę, i przed ideą, ukonstytuowania go przez odbiorcę. Jest więc w „środku”, pomiędzy ideami, dysponując, neutralnością aksjologiczną. Przedmiot artystyczny, w takiej zależności, nie konstytuuje bezwzględnej treści dzieła. Nie jest „nagim faktem”. Neutralność aksjologiczna sztuki, dostarcza „en” możliwości, do jej ideowego przetwarzania, do uruchomienia „en” estetyk, jako emocjonalnego epifenomenu, obcowania z dziełem.
II edycja Transmutacji „Duch Zastępczy”, dotyka takiej postawy kontemplacyjnej. Postawy mistycznej, która jest w opozycji, do jednostronnie komunikowalnego, powszechnego, nadawania/odbierania treści sztuki, przez podmioty poznające – artystę i widza.
dr Wojciech KOWALCZYK

uczestnicy:
Piotr AMBROZIAK Warszawa (PL)
Tania BOHUSLAVSKA Kijów (UA)
Anna DREJAS Bydgoszcz (PL)
Edyta DZIERŻ Warszawa (PL)
JACASZEK / Michał JACASZEK Gdańsk (PL)
PLAŻA ZACHODNIA / Maciej JACIUK Kołobrzeg (PL)
Zbynek JANACEK / Ostrava (CZE)
LAURA MAKABRESKU / Kamila KANSY Rzeszów (PL)
PAWEŁ KASZCZYŃSKI (PL)
Wojciech KOWALCZYK Bydgoszcz (PL)