Serdecznie zapraszamy na wystawę:

Synteza 2021: architecture | graphics | design
Happy Accidents

4-11.09.2021

Neossis Thesaloniki Science Center and Technology Museum,
Saloniki, Grecja

wydarzenie:

organizator:

 • Akademia Sztuki w Szczecinie
 • Wydział architektury wnętrz
 • Wydział grafiki

partnerzy:

 • Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
 • Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
 • Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi
 • Polsko-Japońska Akademia Technik komputerowych w Warszawie
 • Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
 • Poliarte

Kuratorami projektu SYNTEZA 2021 z ramienia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu są:

Wydział Architektury Wnętrz i Scenografii:

 • dr Emilia Cieśla, ad.
 • dr Robert Gruszewski, ad.

Wydział Grafiki i Komunikacji Wizualnej:

 • dr Agata Kulczyk, ad.
 • dr hab. Wojciech Janicki prof. UAP
 • dr Witold Modrzejewski, ad.

Nawet w przemyślanym i logicznym procesie twórczym często zdarzają się nieprzewidziane wypadki, które zauważone przez artystę mogą być zaanektowane jako świeże i oryginalne rozwiązania. Mogą one wpływać na dzieło zmieniając rewolucyjnie jego całokształt lub dyskretnie modyfikować jakiś jego aspekt. Zauważanie i wykorzystywanie tego zjawiska wydaje się ważne w czasach gdy wielokrotnie można usłyszeć, że wszystko już było i w zasadzie nie da się w sztuce już niczego nowego wymyślić. Między innymi stąd prawdopodobnie wynikały takie działania jak dopuszczenie przypadku w twórczości Johna Cage’a, kontrolowany chaos w malarstwie Jacksona Pollock’a czy losowe rozwiązania polskiego artysty Ryszarda Winiarskiego. Choć poszukiwania te już na trwałe zapisały się na kartach historii sztuki to nie możemy tu oczywiście mówić o wyeksplorowanych trendach, a raczej ponadczasowym aspekcie związanym z aktywnością twórczą w ogóle. Cały czas podejście eksperymentalne i otwarcie się na niespodziewane rezultaty jest dobrą cechą dydaktyki na wyższych uczelniach artystycznych czy twórczości w ogóle.

Wystawa SYNTEZA 2021 – Happy Accidents z założenia nie gromadzi artystów wykorzystujących przypadek jako podstawowy cel swoich poszukiwań twórczych. W większości pokazanych pracach prawdopodobnie nawet nie będziemy w stanie odnaleźć tego czynnika, który będą znali jedynie ich twórcy. Tylko oni będą wiedzieli w jaki sposób i w jakim zakresie tzw. zrządzenie losu miało wpływ na ostateczny kształt dzieła. Celem wystawy jest raczej wywołanie impulsu do twórczej konfrontacji i dyskusji związanej z tematem przewodnim, a być może także pretekstem do wyjawienia osobistych tajemnic powstawania oryginalnych rozwiązań twórczych.

SYNTEZA 2021 , architecture, graphics, design to międzynarodowa wystawa prezentująca prace studenckie i projekty przygotowywane przez pedagogów wielu ośrodków naukowych w Polsce jak i za granicą oraz zaproszonych gości. Wydarzenie to jest rozszerzoną kontynuacją międzynarodowej wystawy Arch Inside, której poprzednie edycje przyniosły duży sukces. Samo wydarzenie pozwoliło na rozpropagowanie projektów, które powstają na wielu wydziałach uczelni artystycznych z Polski i zagranicy. Wydarzenia jak dotąd odbywały się min. w Grecji, Norwegii i w Polsce (Filharmonii Szczecińskiej, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademii Sztuki w Szczecinie, szczecińskim oddziale SARP).

Tegoroczna edycja zmienia nazwę z powodu zrównoważenia udziału prac z zakresu architektury i grafiki. Tym samym Wydziały Grafiki stały się współorganizatorami wydarzenia. Wszystkie jednostki powołały własnych kuratorów, którzy wyselekcjonowali prace pod kątem tematu przewodniego, czyli brane były pod uwagę projekty, na których kształt wpłynął w mniejszym lub większym stopniu przypadek.

Na wystawie będzie można zobaczyć prace z takich jednostek jak: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademia Sztuki w Szczecinie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie, Poliarte Accademia di Belle Arti e Design jak i zaproszonych gości z Polski i zagranicy.

Projekt plakatu I. Kuriata