Na Wichrowych Wzgórzach ponownie pojawiły się Zeppeliny! 

Wszystko za sprawą współpracy Przedszkola nr 37Miasta Poznań oraz Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu i powstałego w ramach projektu “Warstwy” muralu. 

Kolejne po pracy znajdującej się na rogu ulic Ślusarskiej i Wodnej i poświęconej tematyce senioralnej  dzieło, wykonano na terenie Przedszkola nr 37 w Poznaniu.  Mural wpisuje się w realizowany od dłuższego czasu przez dyrektor placówki Iwonę Ziółkowską “program zielonego ogrodu” z wydzielonymi  strefami edukacyjno-zabawowymi.  Co istotne założenia dotyczące aranżacji ogrodu powstały w ramach konsultacji z rodzicami oraz przede wszystkim dziećmi, które swoje oczekiwania wyraziły poprzez prace rysunkowe. Założenia terenu zostały także wpisane w koncepcją i politykę Miasta Poznania sformułowaną w programie „Naturalne ogrody”. Plan i projekt ostatecznie został przygotowany przez biuro projektowe p. Anny Komorowskiej i sfinansowany ze środków budżetowych Miasta.

Pomysł na mural na budynku przedszkola pojawiał się wielokrotnie i spotkał się z uznaniem i zainteresowaniem zespołu odpowiedzialnego za “Warstwy”. W zamyśle pomysłodawców “Warstw” – Sylwii Maji Bartkowskiej (Miasto Poznań) i Grzegorza Myćki (doktorant UAP) – “mural pojawia się tam, gdzie istnieje potrzeba odpowiedzi artystycznej na ważny – aktualny czy przeszły dla danej społeczności lokalnej fenomen kulturowy”.

Finalnie prace nad powstaniem muralu podjęła Pracownia Malarstwa w Architekturze Wydziału Malarstwa i Rysunku UAP prowadzona przez prof. Marka Jakuszewskiego i dr. Jerzego Muszyńskiego. Przeprowadzone przez studentów tej Pracowni warsztaty z dziećmi „Sterowce i wiatr” przyniosły kilkanaście opracowań, z których do wykonania został wybrany poetycki projekt Pani Zuzanny Dudek

Temat przewodni  ogrodu przedszkolnego nawiązuje do nazwy osiedla – Wichrowego Wzgórza oraz historii miejsca, z którego startowały Zeppeliny. Stąd również przywołanie elementów przyrody: wiatru i wzgórz. Motywy przewodnie pojawiają się także w różnych strefach ogrodu – tor przeszkód „ziemia parzy” w strefie wypoczynkowej, górka w wydzielonym miejscu i wieńczący koncept “zielonego ogrodu”  mural z Zeppelinem na ścianie budynku. 

Z okazji Dnia Dziecka w Przedszkolu nr 37 we wtorek 1 czerwca 2021 r. o godz. 10.00 nastąpiło symboliczne odsłonięcie muralu i zaprezentowanie go dzieciom, ich rodzicom i mieszkańcom Osiedla Wichrowe Wzgórze.

***

Mural to efekt stałej współpracy Miasta Poznań i UAP. We wrześniu 2020 roku list intencyjny w tej sprawie podpisali: Pan Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz profesor Wojciech Hora, rektor UAP. Dokument podkreśla, że naczelnym założeniem wzajemnej współpracy jest zaangażowanie lokalnej społeczności w działania artystyczne w przestrzeni miasta pod kuratelą UAP. Zarówno Miasto Poznań, jak i Uniwersytet wyrażają w nim wolę realizacji wspólnych przedsięwzięć projektowo-artystycznych, a w szczególności cyklicznych realizacji murali na terenie Poznania.

Partnerem tej edycji projektu jest firma Caparol.

Koordynatorami przedsięwzięcia ze strony Miasta są Sylwia Bartkowska i Ewa Rutkowska-Krzyżaniak, ze strony UAP Piotr Grzywacz.