Przejdź do treści

Open call wyłania propozycje realizacji łączących rejestrację wideo ze środowiskiem wirtualnym i odnoszące się do konwencji studia TV (np. formuły programu informacyjnego) oraz do tematu.

Wybrane propozycje zostaną zrealizowane / wyprodukowanie i pokazane w ramach wydarzenia online “Sztuczna patointeligencja”, opublikowanego na stronie i w mediach społecznościowych TRAFO.

Zgłoszenia są przyjmowane do 16 maja 2021 r. na adres e-mail: sztuczna.patointeligencja@asp.waw.pl

Więcej informacji na stronie: https://trafo.art/sztuczna-patointeligencjaopen-call/


Sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence) to nośne hasło. Towarzyszy mu marketingowy szum, wiele nawet prostych aplikacji jest tak oznaczanych, dzięki temu łatwiej o widoczność, o inwestorów. Nieustannie tworzy się wrażenie, że narzędzia AI potrafią znacznie więcej niż ma to miejsce w rzeczywistości. Rozbudzane są wielkie nadzieje, ale i pojawiają się nadmierne obawy. Póki co nie zaatakują nas sprzęty domowego użytku, ale istnieją ryzykowne aspekty rozwoju AI. W Unii Europejskiej obowiązują regulacje dotyczące tworzenia i wdrażania AI, czy będą skutecznie egzekwowane?  AI karmi się danymi, w Chinach znacznie sprawniej, ze względu na brak ochrony danych osobowych, respektowania prywatności. Przy walce z pandemią to duży plus. Różnym firmom i podmiotom niepublicznym rozwijającym AI zależy na dostępie do jak największej ilości danych, także tych tzw. danych wrażliwych. Na podstawie zbieranych informacji zaawansowany program decyduje, czy dostaniesz pracę, stypendium, kredyt albo przeszczep. Kto ponosi odpowiedzialność za decyzje podjęte przez AI? Znane są przypadki, że dochodziło do dyskryminacji, bo algorytmy zdecydowały, że należy zatrudniać tylko białych mężczyzn. Niezabezpieczone AI może także łatwo siać nienawiść, wystarczy strollować chatboty karmiące się wypowiedziami użytkowników. Powstają bardzo dobre programy uczące się na podstawie złych ludzkich zachowań i nawyków.  Z kolei wizualne albo głosowe deep fejki wydają się dosyć zabawne, do czasu kiedy podrobiony głos mamy albo szefa nie zleci nam jakiegoś dziwnego zadania. Ale wiadomo, że AI w rękach przestępców lub terrorystów to niekończąca się lista nieprzewidywalnych szkód. Bardziej niewinną, a znaczącą szkodą jest profilowanie i pozycjonowanie informacji, które coraz szczelniej zamykają ludzi w wąskich bańkach informacyjnych, z teoriami spiskowymi na czele. Brakuje inteligencji, choć machine learning jest dobrze rozwinięty.


Partnerzy: Katedra Przestrzeni Wirtualnej Mediów (WSM / ASP w Warszawie) i TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie


  • Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 30.04.2021, 16:36
  • Ostatnia edycja: 03.01.2023, 20:01