1 września 2020 roku w strukturze administracji centralnej UAM zostało utworzone  Centrum Integracji i Rozwoju. Do jego podstawowych zadań należy inicjowanie i koordynacja działań zmierzających do utworzenia federacji uczelni publicznych miasta Poznania (Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu; Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu; Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu; Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu; Politechniki Poznańskiej; Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu; Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu). W trakcie posiedzenia KRMP w listopadzie br. wybrano Radę Programową Centrum. W jej skład wejdą prorektorzy: prof. Michał Nowicki (z UMP), prof. Wojciech Sumelka (z PP), prof. Piotr Goliński (z UPP), prof. Elżbieta Gołata (z UE), prof. Jan Celichowski (z AWF) oraz prof. Karolina Komasa (z UAP) oraz prof. Andrzej Lesicki (UAM) – przewodniczący.

Jednym z głównych celów Kolegium Rektorów Miasta Poznania jest integracja poznańskiego środowiska naukowego i zacieśnienie współpracy w rozwiązywaniu wspólnych problemów, takich jak działalność naukowa, dydaktyczna, inwestycyjna, rozwój sportu akademickiego, opieka zdrowotna pracowników i studentów.

Także podczas zdalnego posiedzenia KRMP 23 listopada br. rektorzy kontynuowali rozmowy na temat federacji poznańskich uczelni. Były rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. Andrzej Lesicki, który 8 października br. został dyrektorem Centrum Integracji i Rozwoju UAM, przypomniał historię działań rektorów poznańskich uczelni na rzecz integracji poznańskiego środowiska naukowego, które wyrażały się przede wszystkim stwarzaniem warunków do dwustronnej lub kilkustronnej współpracy naukowej  i dydaktycznej polegającej na wspólnym prowadzeniu studiów. Przykładem może być neurobiologia prowadzona przez cztery poznańskie uczelnie – UPP, UMP, AWF i UAM. Idea powołania tych międzywydziałowych studiów była konsekwencją faktu, że układ nerwowy jest obiektem zainteresowań i badań na różnych uczelniach. Powstanie tego międzywydziałowego kierunku zainicjowano w Poznaniu w 2015 roku.

– Współpraca przejawiała się także poprzez organizowanie rocznicowych uroczystości, takich jak wspólne obchodzenie w 2011 roku czterechsetnej rocznicy tradycji akademickich Poznania, czy rocznice 70-, 80- i 90-lecia Uniwersytetu w Poznaniu. Kulminacją tych działań była Poznańska Inauguracja Akademicka, która miała miejsce 1 października 2013 r. w Sali Ziemi. Niestety, inicjatywa ta nie była kontynuowana – mówił prof. Andrzej Lesicki, dyrektor CIiR.

Do rozmów dotyczących federacji uczelni powrócono po wejściu w życie Ustawy 2.0, która stworzyła ku temu podstawy prawne. Wyrazem tego powrotu były wspólne obchody stulecia Uniwersytetu Poznańskiego wraz z deklaracją senatów czterech poznańskich uczelni, które wywodzą się z tradycji  Uniwersytetu Poznańskiego, o podjęciu „zgodnych wysiłków zmierzających do ścisłej integracji poznańskiego środowiska naukowego drogą harmonijnej i twórczej współpracy uczelni”,  zawartą w uchwale senatów z 7 maja 2019 roku. W czerwcu 2020 r. senaty tych uczelni podjęły uchwały, by w działaniach tych uczestniczyły nie tylko uczelnie, które wywodzą się z UP (Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Wychowania  Fizycznego oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza), ale także Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Artystyczny i Akademia Muzyczna.

Żródło: amu.edu.pl

• Opublikowano: 01.12.2020, 21:04