prof. Jan Węcławski ǀ O!płotek

Wystawa upamiętniająca prof. Jana Węcławskiego architekta, projektanta wnętrz i mebli, związanego z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu w latach 1952-1995.

kwiecień – czerwiec 2020
Galeria plenerowa O!płotek
Poznań, ul. Kasztelańska

Stowarzyszenie Mieszkańców Abisynia
SARP Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań
we współpracy z Archiwum Państwowym w Poznaniu

Kurator: Aleksander Przybylski
Projekt graficzny: Marcin Waszak
Współpraca i konsultacje: Weronika Węcławska-Lipowicz

Jan Węcławski – poznański architekt, projektant wnętrz i mebli, syn architekta wnętrz i meblarza Edmunda Węcławskiego kształtował miejską przestrzeń tworząc takie budynki- ikony jak hotel Merkury, kościół Św. Jana Kantego, czy wnętrza kościoła akademickiego oo. Dominikanów. Meble, które projektował, są dziś uznawane za klasykę modernistycznego wzornictwa. Pracował w Miastoprojekcie i współpracował z Ośrodkiem Badawczo- Rozwojowym Meblarstwa. Aktywnie działał w ZPAP i SARP będąc również prezesem Oddziału Poznańskiego. Od 1952 roku związany z PWSSP, profesor zwyczajny, prorektor odpowiedzialny za gruntowną reformę uczelni 1965 roku. Oddany pedagog. Niniejsza wystawa jest próbą syntetycznego uchwycenia bogatego dorobku twórcy w 25 rocznicę Jego śmierci.
www.abisynia.org

• Opublikowano: 05.05.2020, 16:01