Otwarcie wystawy dr Katarzyny Pyżewicz Żuławka 13 | Ślady wielofazowego osadnictwa z epoki kamienia na terenie Wielkopolski.

Wernisaż: 17.12.2018, godz.: 17:00
Galeria ἀρχαῖος
Instytutu Archeologii UAM,
ul. Umultowska 89D, hol Ip.
Poznań (Morasko)

Kuratorka: dr hab. Anna Tyczyńska, prof. UAP
Współpraca: mgr Jędrzej Hofman, mgr Aleksander Radziszewski, Patrycja Rutkowska

Wystawa czynna: 18.12.2018 – 22.02.2019

Po wernisażu odbędzie się wykład dr Katarzyny Pyżewicz, mgr. Macieja Kaczora, dr. Witolda Grużdzia, dr hab. Iwony Sabkowiak-Tabaki, mgr. Sebastiana Teski, mgr Barbary Wielgus, dr. hab. Jacka Wierzbickiego, prof. UAM na temat wystawy „Żuławka 13, gm. Wyrzysk – pozostałości wielofazowego osadnictwa z epoki kamienia na terenie Wielkopolski”.

Wystawa „Żuławka 13 – ślady wielofazowego osadnictwa z epoki kamienia na terenie Wielkopolski” stanowi kolejny efekt współpracy Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Wydziałem Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu
Artystycznego w Poznaniu.
Prezentowane przedsięwzięcie dotyczy prezentacji materiałów archeologicznych z wielofazowego stanowiska w Żuławce położonego w północnej części Wielkopolski. Obszar ten zasiedlany był wielokrotnie od ponad 12 tysięcy lat temu przez ugrupowania łowców-zbieraczy i rolników z epoki kamienia. W trakcie wykopalisk archeologicznych pozyskano liczne pozostałości pobytu wspomnianych społeczności, których to wybór oraz sposób ich dokumentacji i interpretacji został zaprezentowany na wystawie. Przedstawione zostały artefakty krzemienne – okazy ukazujące techniki obróbki czy też narzędzia codziennego użytku, pochodzące ze schyłkowego paleolitu oraz mezolitu, jak i fragmenty naczyń neolitycznych.