18 maja 2018 roku, jubileusz 70-tych urodzin obchodzi prof. Izabella Gustowska, jedna z najbardziej uznanych polskich artystek. Izabela Gustowska od urodzenia związana jest z Poznaniem. Tu ukończyła Liceum Plastyczne a następnie Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych (dziś Uniwersytet Artystyczny). Po dyplomie rozpoczęła pracę dydaktyczną na macierzystej uczelni, gdzie m.in. pełniła funkcję kierowniczki IV Pracowni Rysunku, następnie Pracowni Działań Multimedialnych a obecnie Pracowni Działań Performatywnych i Filmowych.

Począwszy od roku 1979 dyplomy w jej pracowni obroniło blisko 100 studentów, z których wielu to dziś wybitni i uznani w Polsce i na świecie artyści a także cenieni pedagodzy nie tylko Polskich uczelni oraz kuratorzy.

IZOTOP 2018 to program kilku zsynchronizowanych czasowo wystaw, które odbędą się różnych przestrzeniach ekspozycyjnych m. Poznania.

Wystawa główna IZOTOP 2018 prezentować ma dedykowane prof. Gustowskiej, specjalnie przygotowane na tą okoliczność realizacje trzydziestu wybranych przez kuratorów artystów. Wystawa podzielona została na 4 przestrzenie ekspozycyjnych na terenie miasta Poznania, Galeria :Skala, Pawilon, oraz dwie galerie Miejskie UAP tj. Galeria. R20 i CuratorsLab.

Lista artystów, z grona absolwentów prof. Izabelii Gustowskiej z lat 1979-2017 uczestniczących w wystawie:
Kuba Borkowicz, C.T. Jasper & Joanna Malinowska, Hubert Czerepok, Jan Domicz, Joanna Imielska, Marek Jakuszewski, Marta Jurkowska, Anna Kalwajtys, Piotr Komarnicki, Paweł Kruk, Aleksandra Kubiak, Wojciech Łazarczyk, Adam Łuczak, Marta Mariańska, Monika Martini-Madej, Tomasz Mróz, Piotr Osuszkiewicz, Andrzej Pepłoński, Julia Popławska, Marcin Ptaszyński, Alina Siejakowska-Chruszcz, Konrad Smoleński, Sławomir Sobczak, Krzysztof Sołowiej, Raman Tratsiuk, Marek Wasilewski, Tomasz Wendland, Hubert Wińczyk, Kamil Wnuk, Joanna Tekla Woźniak.

Koordynatorzy: Sławomir Sobczak, Raman Tratsiuk

Dodatkowa wystawa w ramach programu projektu IZOTOP 2018 jest przygotowana przez aktualnych studentów i doktorantów prof. Gustowskiej:
Anna Adamowicz, Wiktoria Bukowy, Mieszko Dobek, Christina Everts, Angelika Grzegorczyk, Elayne Harrington, Tobiasz Jankowiak, Agata Konarska, Martyna Miller, Joanna Pietrowicz, Oliwia Stawowska, Maria Subczyńska, Katarzyna Wojtczak, Maja Ziarkowska.

Otwarcia wystaw: 18.05.2018
Galeria :SKALA, ul. Święty Marcin 49a, godz.16.00
Następnie przejście do kolejnych miejsc:
Galeria R20, ul Ratajczaka 20, ok. 17.00
Galeria 9/10, ul. Piekary 9/10 (wystawa studentów i doktorantów) ok. godz.17.30
Galeria Curators Lab, ul Nowowiejskiego 12, ok. godz. 18.00
Pawilon, ul. Ewangelicka 1, ok. godz. 18.30
Wystawy czynne do 26.05.2018 w godzinach 13.00 – 17.00.

Po otwarciu wystaw IZOTOP 2018 w Pawilonie (ul. Ewangelicka 1) odbędzie się wideoperfomans i prezentacja wideo instalacji prof. Izabelli Gustowskiej p.t. „Hybryda”.

„Hybryda” to wideoperformans składający się z trzech aktów:
Akt 1 – 16 – Słowa
Akt 2 – Trucizna
Akt 3 – Hybryda

„Dzisiaj świat wydaje się być hybrydą, w nieskończonych możliwościach transformacji w nieustannym biegu białego królika. Wszechobecna wydaje się być Trucizna, która wsącza się w nasze ciała i dusze w szczeliny domów, miast i państw. Czy zdążymy uciec? Czy nauczymy się żyć w jej cieniu? Gdzie będzie nowe miejsce? Dla kobiety, mężczyzny, dziecka i psa…? I pozostaje tylko złudne przekonanie, że może sztuka ocali ten rozpadający się świat.” /Izabella Gustowska/

Hybryda – wideoperfomans (1h)
18.05 (piątek) godz.19:00
Ograniczona liczba miejsc: bezpłatne wejściówki do odebrania w Galerii Miejskiej Arsenał

Hybryda – instalacja wideo (1h)
19:05 (sobota) godz. 17:00, 18:00, 19:00
22.05 (wtorek) godz. 16:00, 17:00
23.05 (środa) godz. 18:00, 19:00

W środę o godz. 20:00 odbędzie się spotkanie z Izabellą Gustowską.

• Autor: Aleksandra Gaj
  • Opublikowano: 17.05.2018, 16:30