Wiosna Unikatu | Pracownia Ubioru Unikatowego UAP

W „oceanie” współczesnych możliwości unikat zyskał pożądany wymiar. Ubiór to nie tylko zgrabnie ułożona forma i funkcja, lecz przede wszystkim sposób myślenia, zachowania, to ludzkie emocje i klimaty. W dobie dominacji postaw konsumpcyjnych, otwarta definicja UNIKATU znajduje swoje potwierdzenie w rzeczywistości, bowiem zindywidualizowane podejście do ubrań zostaje coraz bardziej doceniane. Poszukiwanie, eksperymentowanie i odkrywanie na nowo technik, których dziś już prawie nikt się nie uczy, jest ciekawym doświadczeniem w dobie przenikania się tak wielu kontekstów. Dziś luksusem jest to, że dana rzecz wykonywana jest ręcznie czy unikatowo i nawiązuje do tradycji. Świadomość, że moda jest jedną z niewielu dziedzin, której rozwój i mechanizm działania opiera się na ciągłej zmianie dla zmiany samej w sobie i ,zastąpieniu czymś nowym, pozostawia miejsce na wzajemne interdyscyplinarne czerpanie z dostępnych środków.
Wystawa pt. „Wiosna Unikatu” jest prezentacją wybranych rezultatów projektowych i artystycznych pedagogów i studentów Pracowni Ubioru Unikatowego na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Na wystawie zostaną zaprezentowane miedzy innymi konkursowe kolekcje Valeryi Khiliuk z finału Konkursu Łódź Young Fashion Złota Nitka 2017 oraz China International Ceremonial Dress Design Contest 2018 w Pekinie, Marty Szypulskiej wyróżnionej przez FONT nie czcionka w zestawieniu najlepszych dyplomów z 15-stu uczelni w kategorii moda. Wybrane projekty dyplomowe Natalii Borys realizowane we współpracy z firmą SOLAR oraz jedwabna kolekcja „Inicjacja” Ireneusza Zająca. Wydarzeniu towarzyszy równoległa wystawa pt. „PrzetARTE” Elżbiety Cios w przestrzeniach lokalowych „Kóltury” na ul. Janiny Lewandowskiej 8. Reprezentatywny plakat Wiosny Młodych i koncepcja oprawy graficznej Wiosna Unikatu jest autorstwa Kais Masood, studenta Pracowni Ubioru Unikatowego w ramach wymiany Erasmus.
Wernisaż wystawy 24 marca o godz. 17.00 w Holu Wielkim w CK Zamek w Poznaniu.
Kuratorzy: Sławomira Chorążyczewska i Elżbieta Cios

• Opublikowano: 23.03.2018, 18:45