39. edycja Konkursu im. Marii Dokowicz

Konkurs na najlepszy dyplom Uniwersytetu Artystycznego
18 – 24.11.2019

The 39th Edition of Maria Dokowicz Competition for the Best Diploma Project of the University of the Arts Poznan

Pawilon 10, Międzynarodowe Targi Poznańskie (wejście przez Wschodnią Bramę)
wernisaż: 18.11.2019, godz. 18:00
godziny otwarcia wystawy: 11.00 – 18.00
Poznan International Fair (MTP), pavilion 10 (East Gate entrance)
opening: 18th November 2018, 18:00

NOTES NA 6 TYGODNI
CONTEMPORARY LYNX

Sponsorem ekspozycji jest TFP Kórnik

Patroni medialni: TVP KULTURA, IKS, KULTURA POZNAŃ.PL, ZESZYTY ARTYSTYCZNE, CONTEMPORARY LYNX, ARCHITEKTURA & BIZNES, CZAS KULTURY, KRAFT, NOTES NA 6 TYGODNI

Konkurs na najlepszy dyplom Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu im. Marii Dokowicz
Konkurs na najlepszy dyplom Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu im. Marii Dokowicz jest realizacją testamentu fundatorki, która ukończyła naszą uczelnię w 1932 roku. Przekazane przez nią środki przez kilka dekad pozwalały na fundowanie wyjazdów stypendialnych do Stanów Zjednoczonych Ameryki dla najlepszych absolwentów Uniwersytetu. Formuła konkursu zmieniała się na przestrzeni lat.
Obecnie każda katedra zgłasza do konkursu autorów najlepszych dyplomów. Główne nagrody przyznawane są przez Senat UAP w dwóch kategoriach: artystycznej oraz projektowej. Od kilku lat przyznawana jest także nagroda dla najlepszego dyplomu teoretycznego – Nagroda im. prof. Alicji Kępińskiej.
Wystawa konkursowa ze względu na skalę przedsięwzięcia, od pewnego czasu organizowana jest w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Tegoroczna edycja Konkursu “Obszary Sztuki” odbywa się w 100-lecie istnienia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz 90-lecie Powszechnej Wystawy Krajowej. Gala ogłoszenia wyników oraz wystawa główna Konkursu im. Marii Dokowicz odbędzie się 18 listopada o godz. 18.00 w Pawilonie nr 10 Międzynarodowych Targów Poznańskich.

W dobie kryzysu klimatycznego projektowanie procesów zamiast obiektów nie jest awangardą a koniecznością. Globalne zmiany są powszechne, dotyczą wszystkiego i wszystkich – w tym obszaru sztuki. W odpowiedzi na obecne potrzeby i ograniczenia ekspozycja tegorocznej wystawy najlepszych dyplomów UAP zaprojektowana została w całości z papieru bez użycia klejów i plastików – może być złożona i rozłożona bez uszkodzenia materiału.

Ta cecha umożliwia tworzenie nowych struktur użytkowych o szerokim wachlarzu zastosowań podtrzymując materiał w ciągłym obiegu aż do czasu jego ponownego przetworzenia.

Maria Dokowicz

W 1977 roku w Dayton w Stanach Zjednoczonych zmarła Maria Dokowicz – absolwentka Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu (obecny Uniwersytet Artystyczny). Artystka w swoim testamencie zapisała dziesięć tysięcy dolarów na fundusz stypendialny dla najlepszych dyplomantów, który z czasem przekształcił się w formułę prestiżowej, przyznawanej corocznie nagrody. Mimo zmiany wciąż żywa jest idea tego najważniejszego dla uczelni wyróżnienia, naznaczonego życiową postawą fundatorki. Brała ona udział w budowie Nowego Miasta Gdyni, prawdopodobnie uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim, następnie zaś wyemigrowała przez Niemcy, Francję i Kanadę do USA, gdzie ostatecznie osiadła jako nauczycielka malarstwa i rysunku.

Competition for the Best Diploma Project of the University of the Arts Poznan is a form of executing the will of Maria Dokowicz, who graduated from our school in 1932. For decades, money donated by Dokowicz allowed to fund travel scholarships to the US for the outstanding graduates of the University. The form of the comeptition has changed throughout the years.
Currently, each Department submits the nomination of the graduate who prepared the best diploma project. Main prizes are awarded by the Senate of the UAP in two categories: fine arts and design. For several years, The Professor Alicja Kępińska Award for the best theoretical diploma has been awarded.
Due to the scale of the event, for the last few years the competition exhibition has been held in one of the halls of Poznan International Fair. Eech year, the space is arranged specifically for the exhibition.

• Autor: Agata Tratwal
  • Opublikowano: 12.11.2019, 08:57