Przejdź do treści

PREZENTACJE PRACOWNI WYDZIAŁU EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ I KURATORSTWA UAP – 3 i 4 października 2019 r. / SPOTKANIE STUDENTÓW i STUDENTEK I ROKU STUDIÓW LICENCJACKICH ORAZ I ROKU STUDIÓW MAGISTERSKICH WEAiK Z WŁADZAMI WYDZIAŁU – 3 października 2019 r.

3 i 4 października br. w sali nr 2 w budynku „B” UAP przeprowadzone zostaną PREZENTACJE PRACOWNI Katedry Interdyscyplinarnej Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UAP obowiązkowe dla wybranych grup studenckich.


03.10.2019 r. od godz. 10.00 w sali nr 2 w bud. „B” UAP odbędą się prezentacje wydziałowych pracowni specjalistycznych Katedry Interdyscyplinarnej (Pracowni Projektów i Badań Transdyscyplinarnych, Pracowni Sztuki w Przestrzeni Społecznej, Pracowni Otwartych Interpretacji Sztuki, Pracowni Książki Artystycznej, Pracowni Projektów i Działań Twórczych oraz nowej na Wydziale – Pracowni Sztuki w Perspektywie Międzykulturowej) obowiązkowo dla studentów i studentek: I roku studiów magisterskich kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych i II roku studiów licencjackich kierunku: Kuratorstwo i Teorie Sztuki oraz dla zainteresowanych osób z innych roczników WEAiK i z innych wydziałów UAP.


4.10.2019 r. od godz. 10.00 w sali nr 2 w bud. „B” UAP odbędą się prezentacje pracowni rysunku i malarstwa Katedry Interdyscyplinarnej WEAiK UAP dla studentów i studentek: I roku studiów licencjackich i I roku studiów magisterskich WEAiK kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych oraz dla studentów i studentek II roku studiów licencjackich kierunku Kuratorstwo i Teorie Sztuki oraz dla zainteresowanych osób z innych wydziałów UAP.

STUDENTÓW i STUDENTEK I ROKU STUDIÓW LICENCJACKICH ORAZ I ROKU STUDIÓW MAGISTERSKICH WEAiK Z WŁADZAMI WYDZIAŁU

Dnia 3 października 2019 r. odbędzie się spotkanie z władzami Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa dla studentów i studentek

  • I roku studiów licencjackich kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych o godzinie 14.00 w sali nr 2 w bud. „B” UAP;
  • I roku studiów magisterskich WEAiK Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych o godzinie 14.30 w sali nr 2 w bud. „B” UAP.
  • Dnia 3 października 2019 r. odbędzie się również spotkanie z władzami Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa dla studentów i studentek I roku studiów licencjackich oraz I roku studiów magisterskich kierunku Kuratorstwo i Teorie Sztuki o godzinie 15.00 w sali nr 2 w bud. „B” UAP.

INFORMACJA O ZAPISACH DO PRACOWNI KATEDRY INTERDYSCYPLINARNEJ WYDZIAŁU EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ I KURATORSTWA (OTWARTYCH DLA STUDENTÓW WSZYSTKICH WYDZIAŁÓW)

Katedra Interdyscyplinarna Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa posiada 11 pracowni o ciekawych programach dydaktycznych (pracownie rysunku, malarstwa oraz unikatowe pracownie o charakterze interdyscyplinarnym). Są one otwarte nie tylko dla studentów studentek macierzystego wydziału, ale również dla osób z innych wydziałów naszej uczelni. Zapraszamy do zapoznania się z propozycjami poszczególnych pracowni oraz do zapisów do nich w roku akademickim 2019/2020.

STRONA KATEDRY NA FB – https://www.facebook.com/KatedraInterdyscyplinarnaWEAiK/


I PRACOWNIA MALARSTWA

PROWADZĄCY PRACOWNIĘ: PROF. ANDRZEJ LEŚNIK
ASYSTENT: MGR SEBASTIAN KRZYWAK

PROFIL: Program pracowni zakłada pomoc i inspirację w twórczym poznawaniu i pogłębianiu wiedzy i umiejętności z zakresu malarstwa. Realizacja programu oparta jest na pracy studyjnej z martwą naturą i modelem oraz realizacji zaproponowanych tematów. Jednocześnie zachęcamy studentów do proponowania własnych tematów lub wspólnego tworzenia indywidualnych programów.

TERMIN SPOTKAŃ ORGANIZACYJNYCH: 02.10.2019, godz. 10.00-14.00, sala 311, bud. „A” UAP oraz 07.10.2019, sala 311, bud. „A” UAP.

ADRES MAILOWY: sebastian.krzywak@uap.edu.pl
LINKI do stron poświęconych pracowni:

I Pracownia Malarstwa

https://www.facebook.com/1.pracownia.malarstwa.andrzeja.lesnika


 II PRACOWNIA MALARSTWA

PROWADZĄCY PRACOWNIĘ: PROF. MARIUSZ KRUK
WSPÓŁPRACA: DR MAGDALENA KLESZYŃSKA, AD. UAP

PROFIL: W pracowni przedstawiamy ćwiczenia prowadzące do szerszego malarskiego postępowania i postrzegania rzeczywistości. W konsekwencji proponujemy większe bogactwo sposobów budowy dzieła, poprzez możliwość wykorzystania różnorodnych materii. Obraz „klasyczny” jest „przewidywalny”, wszystkie na nim postawione formy i znaki, z konieczności są wykonane farbą. Natomiast obiekt malarski przestawszy być obrazem, ma mniejszy stopień „fałszu” (rozumianego pozytywnie). Przedstawiona w ten sposób sytuacja bądź jakiś problem, jest bardziej dotykalnym konkretem. Mimo, że zasady tworzenia są podobne, lecz stopień trudności poprzez mniejsza iluzoryczność zbudowania dzieła, jest większy. W konkluzji chodzi o wypracowanie innego rodzaju myślenia, widzenia i przedstawiania widzenia, niż to, które towarzyszyło pracy przy obrazie „klasycznym”. Dzieła wychodzące od obiektów malarskich, a nawet je przekraczające, są w większości przypadków bardziej wyraziste i dobitne. Jednakże pamiętajmy, że nie wszystkie podejmowane tematy ww. postępowaniami da się przedstawić. Stąd istotność również malarstwa sztalugowego. Także pewne „wrażenia” należy przedstawiać klasycznie, inne zaś innymi środkami.

TERMINY SPOTKAŃ ORGANIZACYJNYCH: 2.10.2019 oraz 7.10.2019, w godz. 10.00-14.00, sala 303, bud. „A” UAP.

Do Pracowni można zapisać się podczas spotkania organizacyjnego lub wysyłając wiadomość na adres: magdalena.kleszynska@uap.edu.pl (proszę podać: imię, nazwisko, wydział i rok studiów).

ADRES MAILOWY: magdalena.kleszynska@uap.edu.pl
LINKI do stron poświęconych pracowni:

II Pracownia Malarstwa

https://www.facebook.com/IIpracowniamalarstwa/


 X PRACOWNIA MALARSTWA

PROWADZĄCY PRACOWNIĘ: PROF. PIOTR C. KOWALSKI
ASYSTENT: MGR PIOTR MACHA

PROFIL: W pracowni mogą powstać: obrazy smaczne i obrazy niesmaczne, obrazy graniczne, przygraniczne i zagraniczne, obrazy grzeczne, bardzo grzeczne i obrazy grzeszne, czyli niegrzeczne, obrazy malowane w pełnym słońcu, w cieniu, bez cienia i bez cienia wątpliwości, obrazy skończone i obrazy nieskończone, obrazy malowane w schroniskach, na szlaku i takie, które szlak by trafił, obrazy malowane bez ram, w ramach i w ramach przyjaźni, obrazy malowane na sztaludze, pod sztalugą, obok sztalugi i zamiast sztalugi, obrazy malowane na wysokim poziomie i na niskim poziomie, (ale nie na średnim), obrazy malowane w pionie, w poziomie i pod kątem (oczywiście pod odpowiednim kątem), obrazy malowane na ogniu i obrazy malowane na gazie (niewielkim gazie, ale jednak), obrazy przejściowe, przejezdne, przelotne i prze…, obrazy malowane szybko, i malowane bardzo szybko, obrazy malowane wolno i takie, których zdawać by się mogło że nie wolno ich malować, obrazy do Poznania i nie do poznania.

TERMINY SPOTKAŃ ORGANIZACYJNYCH: zapisy do pracowni w godzinach zajęć (poniedziałki, środy, godz. 10.00-13.00, sala 301, bud. „A” UAP) oraz podczas dodatkowych spotkań organizacyjnych 3.10.2019 (czwartek) i 4.10.2019 (piątek) – w godz. 10.00-12.00 – sala 301, bud. „A”.

ADRES MAILOWY: piotr.macha@uap.edu.pl

LINKI do stron poświęconych pracowni:
https://web.facebook.com/XPracowniaMalarstwaPiotraC.Kowalskiego/

X Pracownia Malarstwa

http://www.piotrckowalski.pl/


 I PRACOWNIA RYSUNKU

PROWADZĄCA PRACOWNIĘ: PROF. JOANNA IMIELSKA
ASYSTENT: mgr ALEKSANDER RADZISZEWSKI

PROFIL: W pracowni realizowane są szeroko pojęte zadania rysunkowe, tematy dla studentów I i II roku, I stopnia oscylują wokół zagadnień związanych z obserwacją (model, układ w pracowni) oraz poszerzaniem umiejętności warsztatowych. Studenci III roku – I stopnia i  II stopnia realizują tematy poza pracownią, również tematy własne. W roku akademickim 2019/2020 tematem wspólnym dla studentów studiów magisterskich oraz licencjackich (za wyjątkiem I roku)  jest szeroko pojmowana Ekologia. Poza wykonaniem prac plastycznych, studenci będą zobowiązani do uczestniczenia w dwóch tematycznych wykładach i spotkaniach. Dobrą praktyką pracowni jest również organizowanie wystaw i plenerów, a udział w nich jest dla studentów wyróżnieniem oraz okazją do rozwoju.

TERMIN SPOTKANIA ORGANIZACYJNEGO: 8 października 2019 r. (wtorek), godz. 15.00, sala 303 bud. „A” UAP

ADRESY MAILOWE: joanna.imielska@uap.edu.pl / aleksander.radziszewski@uap.edu.pl / pracowniarysunku@wp.pl
LINKI do stron poświęconych pracowni:

I Pracownia Rysunku


II INTERDYSCYPLINARNA PRACOWNIA RYSUNKU

PROWADZĄCA PRACOWNIĘ: DR HAB. ANNA TYCZYŃSKA, PROF. UAP
ASYSTENTKA: mgr Justyna Olszewska

PROFIL:  II Interdyscyplinarna Pracownia Rysunku działa w strukturach Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jest pracownią otwartą na studentów wszystkich lat studiów i wydziałów. Mimo iż jest pracownią rysunkową, otwarta jest również na działania wychodzące poza jego obręb i posługiwanie się innymi mediami.

Program pracowni prowadzony jest dwutorowo – realizowany jest program podstawowy – odnoszący się do układów aranżowanych w pracowni oraz program zaawansowany – samodzielna praca nad projektami konsultowanymi podczas zajęć.

Program podstawowy skierowany jest przede wszystkim do studentów I roku licencjatu skupiając ich uwagę zarówno na obserwacji rzeczywistości, jak i umiejętności samodzielnego postawienia sobie problemu, dobrania odpowiednich środków wyrazu oraz widzenia rysunku jako spójnej całości – wypowiedzi artystycznej. Program zaawansowany bazuje na kształtowaniu indywidualnego języka wypowiedzi, samodzielnej pracy, a zadania stawiane studentom mają skłonić ich do głębszej refleksji nad proponowanym tematem, nauczyć wnikliwości i samoświadomości.

TERMINY SPOTKAŃ ORGANIZACYJNYCH:

01 / 02 X godz. 15.00 – 16.00 zapisy I rok licencjat
01 / 02 X godz. 16.00 – 17.30 – lata starsze
Spotkanie dotyczące programu(studenci lat starszych): 09 października 2019, godz. 17.00, sala 309, 310 bud. A
zapisy do pracowni drogą mejlową:  anna.tyczynska@uap.edu.pl

ADRES MAILOWY: anna.tyczynska@uap.edu.pl / justyna.olszewska@uap.edu.pl
LINKI do stron poświęconych pracowni:

http://uap.edu.pl/uczelnia/wydzialy/weaik/katedra-interdyscyplinarna/pracownia-rysunku-ii/
https://www.facebook.com/II-Interdyscyplinarna-Pracownia-Rysunku-158593511272999/
https://www.youtube.com/channel/UCOnPaxFRE0AFaWcNH89L9BQ
https://www.instagram.com/pracowniainterdyscyplinarna/
https://2interdyscyplinarn.wixsite.com/pracownia


PRACOWNIA BADAŃ I PROJEKTÓW TRANSDYSCYPLINARNYCH

PROWADZĄCA PRACOWNIĘ: DR HAB. JOANNA HOFFMANN-DIETRICH, PROF. UAP
ASYSTENT: MGR PIOTR SŁOMCZEWSKI

PROFIL: Program pracowni jest odpowiedzią na zmiany zachodzące we współczesnej kulturze. Wpisuje się w awangardowe i coraz intensywniej rozwijające się trendy oparte na wzajemnych relacjach sztuki, nauki i technologii. Pracownia utrzymuje żywe kontakty z różnymi środowiskami akademickimi, dając studentom możliwość realizacji interdyscyplinarnych projektów również poza murami UAP  (we współpracy z instytucjami i laboratoriami naukowymi). Pracownia współprowadzi Klub Nauki i Sztuki we współpracy z Wydziałem Biologii UAM i Art & Science Node w Berlinie oraz prowadzi Galerię Klubu Nauki i Sztuki w Collegium Biologicum.

TERMIN SPOTKANIA ORGANIZACYJNEGO: 07.10.2019, godz. 11.00, sala 108, bud. „C” UAP

ADRESY MAILOWE: J. Hoffmann-Dietrich / joanna.hoffmann@uap.edu.pl oraz Piotr Słomczewski / piotr.slomczewski@uap.edu.pl
LINKI do stron poświęconych pracowni: www.transdisciplinary-art.pl/
http://uap.edu.pl/uczelnia/wydzialy/weaik/katedra-interdyscyplinarna/pracownia-projektow-i-badan-transdyscyplinarnych/


 PRACOWNIA OTWARTYCH INTERPRETACJI SZTUKI

PROWADZĄCY PRACOWNIĘ: DR HAB. RAFAŁ ŁUBOWSKI, PROF. UAP
ASYSTENT: mgr ALEKSANDER RADZISZEWSKI

PROFIL: Pracownia Otwartych Interpretacji Sztuki w swoich założeniach programowych łączy aktywność z dziedziny tworzenia realizacji artystycznych z próbami określania refleksji na temat sztuki i jej zagadnień. Powstające w ramach programu pracowni wypowiedzi artystyczne reprezentują powiązania, dialog i relacje z innymi dziełami sztuki i postawami twórczymi w celu formułowania wieloznacznych przekazów typu: „sztuka o sztuce”, „sztuka o kulturze”, „sztuka o artystycznych językach i tradycjach twórczych”. Nazwa pracowni wskazuje na to, że: po pierwsze – dopuszczalna jest szeroko rozumiana swoboda w doborze medium i rozwiązań wizualnych w przypadku tworzenia realizacji artystycznych (od środków tradycjonalistycznych po zdecydowanie niekonwencjonalne) oraz pod drugie – że powstające prace miałyby się cechować wieloznacznością i otwartością formułowanych przekazów i sposobów myślenia o sztuce. Pracownia podejmuje często współpracę z profesjonalnymi galeriami sztuki w celu prezentacji najciekawszych prac studenckich oraz jest otwarta dla wszystkich studentów i studentek uczelni jako pracownia wolnego wyboru. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

TERMINY SPOTKAŃ ORGANIZACYJNYCH I ZAPISÓW DO PRACOWNI:

4.10.2019, godz. 13.00-15.00, sala 34, bud. „E” UAP (ul. Wolnica 9) oraz 11.10.2019, godz. 10.00-12.30, sala 34, bud. „E” UAP (ul. Wolnica 9).

Do Pracowni można zapisać się podczas pierwszego spotkania organizacyjnego lub wysyłając wiadomość na adres: rafal.lubowski@uap.edu.pl (proszę podać: imię, nazwisko, wydział i rok studiów).

ADRES MAILOWY: rafal.lubowski@uap.edu.pl
LINKI do stron poświęconych pracowni:

Pracownia Otwartych Interpretacji Sztuki

https://www.facebook.com/PracowniaOtwartychInterpretacjiSztuki/


 PRACOWNIA SZTUKI W PRZESTRZENI SPOŁECZNEJ

PROWADZĄCY PRACOWNIĘ: DR HAB. RAFAŁ JAKUBOWICZ, PROF. UAP

PROFIL:  W roku akademickim 2019/2020 będziemy realizować temat: Studiowanie sztuki – autoetnografia wizualna. „Opowieści autoetnograficzne – pisał Oskar Szwabowski w książce pt. Nekrofilna produkcja akademicka i pieśni patryzantów (2019), która będzie dla nas inspiracją – dryfują przez to, co osobiste i społeczne, ukazując wzajemne uwarunkowania, uwikłania z perspektywy jednostki przeżywającej swoje istnienie w konkretnych sytuacjach”. Poza tym w pracowni będziemy podejmować m.in. takie zagadnienia jak: prekariat, praca niematerialna, reprodukcyjna, biopolityczna; marksizm autonomistyczny (operaizm i postoperaizm); ruch związkowy; wyzysk i praktyki oporu w specjalnych strefach ekonomicznych; społeczne koszty transformacji (terapii szokowej) w Polsce i Europie Wschodniej; bezrobocie i rasizm klasowy; antyspołeczna polityka mieszkaniowa (tzw. „restytucja mienia” i „czyszczenie kamienic”), getta biedy i penalne zarządzanie biedą; nowa walka klas; gentryfikacja (z uwzględnieniem roli, jaką odgrywają w niej artyści); artysta jako pracownik; fabryki edukacyjne wobec neoliberalnej polityki rentowności. Zainteresowanych zapraszamy!

TERMIN SPOTKANIA ORGANIZACYJNEGO: 03.10.2019, godz. 17.00, budynek „C” UAP, (Plac Wielkopolski 9), s. 108

ADRESY MAILOWE:
rafal.jakubowicz@uap.edu.pl
LINKI do stron poświęconych pracowni:
https://www.facebook.com/uapweaswps/


PRACOWNIA PROJEKTÓW I DZIAŁAŃ TWÓRCZYCH

PROWADZĄCA PRACOWNIĘ: DR MAGDALENA PARNASOW- KUJAWA, AD. UAP
WSPÓŁPRACA: DR MARC TOBIAS WINTERHAGEN, AD. UAP

PROFIL: Zajęcia mają charakter seminarium, prezentacji i warsztatów. Są konsultacjami i korektami opracowanych przez studentów projektów oraz koncepcji działań. Zajęcia prowadzone są także w formie konwersatoryjnej, co umożliwia dyskusję i ułatwia studentom dzielenie się własnymi przemyśleniami, spostrzeżeniami oraz wnioskami. Pracownia ponownie poszerzy obszar realizacji projektów zachęcając studentów do pracy z materią filmu, wideo, a także montażem materiału dokumentacyjnego.

TERMINY SPOTKAŃ ORGANIZACYJNYCH: 02.10.2019, godz. 10.00 w sali nr 63 w budynku „E” UAP – 6. piętro (ul. Wolnica 9) i 08.10.2019, godz. 10.00 w sali nr 63 – 6. piętro, w budynku „E” UAP (ul. Wolnica 9)

ADRES MAILOWY:
magdalena.parnasow@uap.edu.pl / winterhagen@uap.edu.pl / tel. 501-417-113 – dr Magdalena Parnasow- Kujawa
LINKI do stron poświęconych pracowni:

Pracownia Projektów i Działań Twórczych


PRACOWNIA KSIĄŻKI ARTYSTYCZNEJ

PROWADZĄCY PRACOWNIĘ: DR HAB. TOMASZ WILMAŃSKI, AD. UAP

PROFIL: Program Pracowni Książki Artystycznej zakłada wypracowanie kreatywnego stosunku studenta do problematyki związanej z zagadnieniami dotyczącymi książki artystycznej i szeroko rozumianej poezji wizualnej i dźwiękowej jako autonomicznych, unikalnych dzieł sztuki. Zajęcia w pracowni przewidują multimedialne wykłady dotyczące problemów sztuki związanej z historią książki artystycznej, tekstem i poezją wizualną etc., jak i realizację przez studentów prac na wybrany temat zaproponowany przez prowadzącego pracownię. Pracownia jest otwarta dla wszystkich studentów UAP (1 i 2 stopnia) jako pracownia wolnego wyboru.

TERMINY SPOTKAŃ ORGANIZACYJNYCH I ZAPISÓW DO PRACOWNI:

4.10.2019, godz. 10.00-12.00, sala 14, bud. „E” UAP
oraz 11.10.2019, godz. 10.00-12.00, sala 14, bud. „E” UAP

ADRES MAILOWY: tomasz.wilmanski@uap.edu.pl
LINKI do stron poświęconych pracowni:
http://uap.edu.pl/uczelnia/wydzialy/weaik/katedra-interdyscyplinarna/pracownia-ksiazki-artystycznej/
https://www.facebook.com/pracownia.ksiazka.artystyczna.edukacja.uap/


PRACOWNIA SZTUKI W PERSPEKTYWIE MIĘDZYKULTUROWEJ

PROWADZĄCY PRACOWNIĘ: p.o. DR HAB. SONIA RAMMER, PROF. UAP

PROFIL: Pracownia SZTUKI W PERSPEKTYWIE MIĘDZYKULTUROWEJ jest pracownią praktyczną osadzoną w teorii, szczególnie w psychologii międzykulturowej. Do napisania programu skłoniły mnie własne doświadczenia artystyczne, teoretyczne oraz podróżnicze. W ramach zajęć zapraszam do twórczego opracowania proponowanych zagadnień (np. Inny i Obcy; Tożsamość jako konstrukt społeczny i kulturowy; Na styku kultur – zjawisko akulturacji; Podróżowanie – podróżowanie z wyboru i przymusowe przemieszczanie się; Człowiek-Zwierzę) lub własnych tematów wpisujących się w problematykę pracowni. Zajęcia mają charakter seminariów, warsztatów, prezentacji, konsultacji. Pracownia jest otwarta dla wszystkich studentów UAP.

TERMINY SPOTKAŃ ORGANIZACYJNYCH:

  • zapisy drogą mailową – sonia.rammer@uap.edu.pl (termin 3.10-10.10.2019)
  • zapisy w trakcie spotkania organizacyjnego: 10.10.2019, godz. 14.00-16.00, sala 308, bud. „A” UAP

ADRES MAILOWY: sonia.rammer@uap.edu.pl
LINKI do stron poświęconych pracowni: strony dotyczące pracowni w trakcie realizacji.

 

 

  • Autor: Piotr Grzywacz
  • Opublikowano: 30.09.2019, 18:57
  • Ostatnia edycja: 01.10.2019, 02:40