Katedra Grafiki Warsztatowej UAP | Absmak

artyści: Andrzej Bobrowski, Agnieszka Maćkowiak, Stefan Ficner, Max Skorwider, Dorota Jonkajtis, Maciej Kurak, Radek Włodarski, Grzegorz Nowicki, Krzysztof Balcerowiak, Michał Tatarkiewicz, Jarosław Janas, Witold Modrzejewski, Piotr Szurek, Maryna Mazur, Kajetan Karczewski

kuratorzy: Maciej Kurak, Andrzej Bobrowski
koordynatorzy: Janina Walis, Max Skorwider
wystawę można oglądać do 29.05.2019

wernisaż: 17.05.2019, godz. 13.00
Galeria Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego
al. Wojska Polskiego 71

Wystawa Absmak zaprezentuje prace graficzne wykładowców Katedry Grafiki Warsztatowej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zaproszeni artyści przedstawią prace w różnych technikach graficznych w odwołaniu do twórczości awangardowej grupy Bunt (1918–1921).
Twórcy Buntu upraszczali i zniekształcali formy geometryzując ich kształt. Realizowali główne postulaty związane z tworzeniem „nowego ładu”, lepszego świata. Reprezentując postawę społecznie zaangażowaną poszukiwali nowych rozwiązań. Projekt artystyczny Absmak kontynuuje myśli Buntu o sposobach zmian świadomościowych. Podobnie jak wizje Stanisława Kubickiego, przedstawiające wioślarza płynącego pod prąd, ludzi uciekających z wieży Babel, nagą kobietę z czarną twarzą, prace uczestników wystawy Absmak próbują przenieść nas w inną rzeczywistość. Zwracają uwagę na myśli pomijane, społecznie nieakceptowane, które jednocześnie przełamują deklarację prawdy o świecie. Absmak, pojęcie rozpropagowane przez filozofkę Julię Kristevę, nawiązuje do słowa abject tłumaczonego jako „porzucony”, „nikczemny” i „wstrętny”. Do tego właśnie zagadnienia nawiążą zaproszeni artyści/graficy.

• Opublikowano: 12.05.2019, 01:37
  • Ostatnia edycja: 13.05.2019, 01:48