Pejzaże | Bogdan Wegner, Natalia Wegner, Krzysztof Ryfa

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach
ul. Stefana Żeromskiego 12
Czas trwania: 11 stycznia do 20 lutego 2019
Otwarcie wystawy w przerwie Koncertu Karnawałowego, 11 stycznia 2019 r.
(wystawa czynna podczas koncertów w Filharmonii)

Wystawa malarstwa pt. „Pejzaże“ obejmie trzy piętra foyer Filharmonii Świętokrzyskiej. Troje autorów pochodzących z Wielkopolski – z Mosiny pod Poznaniem i z Ostrowa Wielkopolskiego, oprócz wspólnej fascynacji pejzażem, związanych jest z poznańską uczelnią – Uniwersytetem Artystycznym, dawną Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych, a potem Akademią Sztuk Pięknych. Wszyscy troje są jej absolwentami, a dwoje z nich, Bogdan i Natalia, związało się z nią również zawodowo.
Bogdan Wegner zaprezentuje monumentalne malarstwo olejne przedstawiające mityczne krajobrazy znaczone ludzką aktywnością i geologicznymi procesami. Obserwujemy je z góry, jakby we śnie, unosząc się nad ziemią, która zdaje się być starożytną krainą, a zarazem współczesnym przemysłowym czy rolniczym obszarem.
Piętro wyżej pokazane zostaną papierowe kolaże Natalii Wegner, zainspirowane spostrzeżeniami podróżnymi, z okien auta i pociągu. Na samej górze Krzysztof Ryfa pokaże cykl nowych obrazów, które powstawały m. in. podczas licznych plenerów malarskich. Gęstym materiom ziemi towarzyszą połacie nieba, rwanego, wiosennego, czy białego, podkreślającego czerń listopadowej wilgoci.

• Opublikowano: 12.01.2019, 22:15
  • Ostatnia edycja: 14.01.2019, 22:19