Maskofik(a)cja

 

Wernisaż: 22.01.2018, godzina 19:00

Dni trwania wystawy: 23-26.01.2018
Godziny otwarcia: 10:00-16:00

Miejsce: Galeria Oko/Ucho
ul. Masztalarska 8, Poznań

 

Kuratorki: Ada Kusiak i Aleksandra Kwiatkowska
Opieka merytoryczna: prof. UAP Izabela Kowalczyk, prof. UAP Marta Smolińska

 

Artystki i artyści biorący udział w wystawie: Anna Adam, Konstancja Bartoszewska, Halina Biela, Katarzyna Ksycka, Paulina Mazurkiewicz, Dawid Puszyński, Oliwa Szepietowska

Opracowanie graficzne: Józef Kołaczyk

 

 

Nie da się nie mieć wizerunku. Każdy z nas nieustannie kreuje go w sposób, w jaki chce być postrzegany. Autokreacja jest codzienną, nieodłączną częścią naszego życia, determinującą często wiele działań i decyzji. Wystawa „maskofik(a)cja” prezentuje prace dotyczące problemu autokreacji, nakładania masek i fikcji towarzyszącej temu procesowi. Czym jest tytułowy, niefunkcjonujący nigdzie zlepek słowa „maska” oraz członu – „fikacja”?  Maska ma bardzo wiele znaczeń, lecz nas interesuje jako fałszowanie „własnego ja”, udawanie oraz  pozorowanie zachowań mającym na celu ukrycie prawdy. „Fikacja” natomiast, według Słownika Języka Polskiego, jest „ostatnim członem wyrazów złożonych mający znaczenie: robienie czegoś”. Hybrydyczny tytuł powstał z powodu braku określenia zjawiska, które chcemy poruszyć – „maskofikacja” to coś innego niż „maskowanie się”. Maskofik(a)cja, ukrywa w sobie jeszcze jedno istotne dla nas słowo, mocno związane z pojęciem maski: fikcja. Zaproszeni przez nas artyści i artystki w swoich pracach ukazują silne powiązanie wizerunku z fałszem.

 

Wystawa jest próbą krytycznego podejścia do zagadnienia kreowania wizerunku, a także jego prezentacji na portalach społecznościowych. Praktycznie każdy z nas jest w pewnym sensie „ofiarą” starającą się o uznanie środowiska, bliższych i dalszych znajomych. Staramy się pokazać tak, jakbyśmy chcieli być odebrani. Nigdy nie jest to jednak prawdą – fałszujemy swój obraz, ukrywany lub „podkolorowujemy” rzeczywistość – uczestniczymy w maskofik(a)cji.

 

https://www.facebook.com/events/679376412233066/