Maciej Gąbka

AFTER POSITIVE

wernisaż: 11 stycznia 2018, czwartek, godz. 18.00
Pawilon Sztuki ERGO Hestia / Kostrzewskiego 1 / Warszawa
wystawa trwa do 23 lutego 2018
godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, piątek 14.00-17.00
środa nieczynne, czwartek 14.00-18.00 lub po umówieniu telefonicznym +48 513
525 045

Maciej Gąbka – finalista 15. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii – w Pawilonie Sztuki ERGO Hestia przedstawi swój nowy cykl After Positive. Artysta wykorzystuje w nim medium sztuki jako poznawczą alternatywę dla filozofii czy fizyki a prezentowane obiekty stają się rozwinięciem jego autorskiej metafory epistemologicznej, której „negatywową” realizację pokazał podczas wystawy finałowej APH w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w roku 2016. Wystawa After Positive odsyła w obszary, w których trudno poruszać się nam – wyposażonym w zero-jedynkową mapę współczesnej kultury pozna(wa)nia. To szczególnie trudna podróż, jeśli przyjmujemy codzienność i zerkamy na rzeczywistość po nieprzepracowanej lekcji z ontologii.

„Po-pozytywowa” wystawa w Pawilonie Sztuki koncentruje się wokół pytania o to, jak sensownie wątpić i czy pełne zrozumienie rzeczywistości jest tak naprawdę możliwe. After Positive – to z jednej strony krytyka niewykorzystanych możliwości ludzkiego poznania, z drugiej przyznanie się, że przestrzeń ta jest w gruncie rzeczy „niepoznawalna”. W konsekwencji, w jednym i drugim przypadku, wątpienie staje się inspirującym aspektem kondycji człowieka.

Ukończył studia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej, kierunek Grafika Warsztatowa. W 2017 roku obronił z wyróżnieniem dyplom magisterski Różnia w pracowni prof. Mirosława Pawłowskiego. Prace głównie realizuje w technikach graficznych oraz instalacji. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Finalista 15. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, laureat Nagrody Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na X Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu, uczestnik Ogólnopolskiej Wystawy Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, trzykrotny stypendysta rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, nominowany do nagrody za najlepszą teoretyczną pracę magisterską na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.


Nauczyliśmy się głęboko wierzyć, że pozytyw odzwierciedla rzeczywistość. Seria prac Macieja Gąbki podaje ów nawyk w wątpliwość. Uczy nas wątpić. A dokładnie wątpić w to, czy coś, co widzimy, na pewno jest obecne. Białe, „sterylne” obiekty z perfekcyjnie oszlifowanego drewna i pleksi, które są tak subtelne, że jawią się na granicy realności […], zacierają klarowność granicy pomiędzy obecnością a nieobecnością. Sugerują, że nasz nawyk postrzegania pozytywu – jako mocno obecnego w rzeczywistości – wcale nie powinien być taki oczywisty. Strategie łączenia białych powierzchni z przezroczystymi Maciej Gąbka za każdym razem rozgrywa inaczej. Myli tropy. Stawia nas w sytuacji permanentnego wątpienia i zadawania pytań o (nie)obecność. Wymaga od nas aktywności, ponieważ te prace balansują pomiędzy materialnością a dematerializacją. Grają z naszymi skłonnościami do stwierdzania czy opartego na pewności oznajmiania, że coś jest lub czegoś nie ma. W konsekwencji wskazują na wątpienie jako inspirujący i pozytywny aspekt ludzkiej kondycji. […] Prace Macieja Gąbki stymulują czujność i są pochwałą wątpienia. Ich „czysta” forma, doświadczana w trakcie procesu postrzegania, dla czujnych odbiorców za każdym razem staje się intrygującym znakiem zapytania, kwestionującym stereotypowe ścieżki pozna(wa)nia.

Marta Smolińska, After Positive: pochwała wątpienia (fragment wstępu do katalogu
wystawy).
www.maciejgabka.com


Maciej Gąbka, After Positive__PRESS

Artystyczna Podróż Hestii