Zapraszamy Państwa serdecznie na kolejną debatę, która odbędzie się w ramach tegorocznej edycji Dni Architektury, pt. Modernizm pod ochronę?

8 listopada (środa), godz. 18.00, Atrium UAP

Wcześniej zapraszamy na uroczystość wręczenia przez Wojewodę Wielkopolskiego specjalnej nagrody za całokształt twórczości Jerzemu Gurawskiemu.

Temat ochrony obiektów powojennego modernizmu od lat wzbudza w naszym kraju wiele skrajnych emocji. Wokół wyburzania czy planów przebudowy wielu obiektów przez lata narastał społeczny sprzeciw i coraz większe zainteresowanie opinii publicznej. Sprawy warszawskiego Pawilonu Emilia czy brutalistycznego dworca kolejowego w Katowicach dyskutowane były nie tylko w środowisku architektów czy mediów branżowych ale także na tzw. ulicy i w głównych ogólnokrajowych mediach. Jak więc chronić obiekty architektury modernistycznej ? Jakie mamy do tego narzędzia?

Na te pytania i wiele innych postarają się odpowiedzieć prof. UAM dr hab. Piotr Korduba – moderator debaty oraz goście: dr Anna Syska ze Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach, prof Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej Piotr Marciniak oraz pan Grzegorz Piątek – dziennikarz krytyk z Centrum Architektury.

Debata odbędzie się 8 listopada o godzinie 18.00 w Atrium budynku B Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Serdecznie zapraszamy.

prof. UAM dr hab. Piotr Korduba – Dyrektor Instytu Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się historią architektury mieszkalnej, kulturą zamieszkiwania i wnętrz oraz dziejami wzornictwa. Opublikował między innymi: Patrycjuszowski dom gdański w czasach nowożytnych (Warszawa 2005), Sołacz. Domy i ludzie (Poznań 2009, 2012) oraz z Aleksandrą Paradowską Na starym Grunwaldzie. Domy i ich mieszkańcy (Poznań 2012).

Anna Syska – architektka, członkini Inicjatywy Napraw Sobie Miasto i pracownik Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach. Zajmuje się historią architektury XX wieku w województwie śląskim. Wśród jej zainteresowań naukowych są także: architektura koncernu Bata, zabytki techniki oraz międzywojenne obiekty sportowe rozumiane jako przykład budownictwa podążającego za zmianami obyczajowymi.

prof. dr hab. Piotr Marciniak – profesor Politechniki Poznańskiej, architekt, urbanista, historyk architektury i pedagog. Studiował architekturę na Politechnice Poznańskiej oraz teologię i filozofię na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Prowadzi prywatne biuro architektoniczne oraz jest wykładowcą na poznańskim Wydziale Architektury. Zaprojektował szereg budynków w Poznaniu oraz innych miastach, współautor takich obiektów jak zespół administracyjny Enea, zespół budynków biurowych Malta Office Park i licznych budynków wielorodzinnych. Prowadzi badania poświęcone architekturze mniejszości etnicznych i kulturowych, teorii architektury oraz współczesnej architekturze polskiej. Autor kilkudziesięciu publikacji poświęconych architekturze współczesnej, w tym książki Doświadczenia modernizmu. Architektura i urbanistyka Poznania w czasach PRL.

Grzegorz Piątek – krytyk architektury i kurator, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Kurator wystaw m.in: w pawilonie polskim na XI Biennale Architektury w Wenecji Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings (wspólnie z Jarosławem Trybusiem), nagrodzonej Złotym Lwem za najlepszą ekspozycję narodową (2008). Autor artykułów o architekturze, designie i mieście. Laureat Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok oraz dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za promocję Polski na świecie (2009). Współzałożyciel Centrum Architektury.

Wydarzenie bezpłatne.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasto Poznań.

Wsparcie: Samorząd Studencki UAP, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Aliplast, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów, Baumit