Mieszanka kultur na nowym poznańskim festiwalu muzyki współczesnej Sonus ex Machina

W Poznaniu powstaje nowy festiwal muzyki współczesnej Sonus ex Machina (Poznańska Wiosna Jesienią). Festiwal eksperymentuje z muzyką poważną, mieszając i zestawiając ze sobą kultury muzyczne różnych krajów. Pierwsza edycja odbędzie się w dniach 27-28 października 2017 r. i pozwoli przyjrzeć się efektom współpracy poznańskich muzyków z twórcami z odległych nam kręgów kulturowych – Iranu i Japonii.

Festiwal spotka japońską organistkę – Mari Fukumoto oraz poznańskiego kompozytora i muzyka live electronics – Rafała Zapałę. Barokowa przestrzeń Poznańskiej Fary będzie miejscem premiery projektu Sonus ex Machina, którego punktem wyjścia jest pytanie o cechy wspólne muzyki organowej i elektronicznej. Program otworzy utwór Music for Manic Machines, który kanadyjski kompozytor Scott Wilson napisał specjalnie na festiwal, inspirując się Fantazją chromatyczną Bacha. Kulminacją koncertu będzie prapremiera utworu Scrolling to zero Zapały, do którego dołączą Wojciech Kaszuba (elektronika) i Marek Straszak (wideo).

Sepia Ensemble, zespół muzyki współczesnej związany z poznańską Akademią Muzyczną, wykona polsko-irański program. Jest on efektem podróży do Iranu i występu członków zespołu na Tehran Contemporary Music Festival. Dzięki tej współpracy powstały trzy utwory irańskich kompozytorów (Arshia Samsaminia, Kaveh Djodat, Idin Samimi Mofakham) które prapremierowo wykonał Sepia Ensemble. Bogaty w te doświadczenia zespół zaprezentuje poznańskiej publiczności polskie premiery tych kompozycji. Współczesna muzyka irańska zostanie zestawiona z utworami poznańskich twórców: Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej i Artura Kroschela.

W końcu, oddamy głos studentom Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Rytmiki, specjalność: kompozycja elektroakustyczna Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Młodzi poznańscy kompozytorzy związani z tą wyjątkową na skalę europejską, bo otwartą również na twórców spoza oficjalnego systemu szkolnictwa muzycznego, jednostką zaprezentują dużą dawkę bezkompromisowej elektroniki.

Festiwal powstaje przy wsparciu Miasta Poznania, dzięki współpracy Fundacji an_Arche, agencji artystycznej SONORA i Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Partnerami są festiwal Poznańska Wiosna Muzyczna oraz Poznańska Fara. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Teheran / Poznań  Sepia Ensemble – 27.10.2017, godz. 17.00, Aula Nova, wstęp wolny

Nowa muzyka elektroakustyczna  studenci Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu  – 27.10.2017, godz. 20.00, Aula Nova, wstęp wolny

Sonus ex Machina  Mari Fukumoto (organy), Scott Wilson, Rafał Zapała, Wojciech Kaszuba (live electronics), Marek Straszak (wideo) – 28.10.2017, godz. 21.00, Poznańska Fara, wstęp wolny

więcej informacji: www.facebook.com/sonusexmachinafestival