Z przyjemnością informujemy o pierwszych laureatach konkursu Rady Osiedla Stare Miasto – Dobry Sąsiad.

Gala odbędzie się dziś, 17 października 2017 roku, o godzinie 18:00, w auli Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (wejście od ul. 23 Lutego).

Rada Osiedla na podstawie zgłoszeń mieszkańców postanowiła wyróżnić tych przedsiębiorców, którzy nie tylko realizują swój podstawowy cel, jakim jest prowadzenie dobrego biznesu (tym samym płacenie podatków), ale przede wszystkim postępują uczciwie wobec swojego otoczenia. Wśród wyróżnionych są także lokalni aktywiści.

Żeby zmieniać własny fyrtel potrzebne są przed wszystkim pozytywne wzorce. Zbyt często narzekamy, a nie wskazujemy na dobre przykłady tych, którym się udało i którzy swoim zaangażowaniem robią coś więcej – dla lokalnej społeczności. Dobry Sąsiad to akcja mającą na celu wsparcie miejscowych inicjatyw i tworzenie więzi lokalnych.

Nie dziwi, że jako jedno z pierwszych zgłoszeń pojawił się bar Tylko u Nas – u Dziadka przy ulicy Szkolnej. Wśród wyróżnionych lokali są także znane i od wielu lat funkcjonujące pizzerie: Da Luigi z ulicy Woźnej i Donatello z Wrocławskiej. Restauracja z Wrocławskiej pokazuje, że można spokojnie prowadzić gastronomiczny biznes, bez stanowczego parcia na zysk, dostosowując się do społecznych, sąsiedzkich reguł.

Dzielenie się chlebem to bardzo ważny symbol w naszej kulturze. Ważna jest także tradycja, a ta kultywowana jest przez piekarnię przy ulicy Długiej, której tradycje  sięgają 1945 roku.

Wśród Dobrych Sąsiadów nie może zabraknąć Dobrej Kawiarni i jej młodszej siostry Dobra i Wino – to dwa poznańskie lokale, w których zatrudnione są osoby z niepełnosprawnością. Same pieką chleb, wypalają kawę i przygotowują posiłki. A przy okazji uczą się samodzielności i zmieniają swoje życie.

Wśród wskazanych propozycji przez mieszkańców i nagrodzonych przez Radę Osiedla jest także Meskalina na Starym Rynku i mała restauracyjka Pod Nosem przy ulicy Żydowskiej, którą z góry dogląda właściciel. Zawsze najważniejsi są ludzie, których potrafią innych aktywizować do działania. Wśród nagrodzonych jest m.in. Benek Ejgierd z Meskaliny, który od wielu lat organizuje różne inicjatywy miejskie, a także udostępnia bezpłatnie swój lokal dla wielu aktywistów i społeczników. Wyróżnieni zostaną także Fundacja Ars, Kreatywator, Towarzystwo Wiedzy Powszechnej i Generator Malta w związku ze swoim zaangażowaniem dla rozwoju kultury i integracji mieszkańców Starego Miasta.

Serdecznie zapraszamy na uroczystość podsumowującą projekt. 

Rada Osiedla Stare Miasto – Jednostka Pomocnicza Miasta Poznania oraz Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu