WYSTAWA „SEN ASTRONOMA”

WERNISAŻ:

8 maja 2017, g. 19.00

park Instytutu Obserwatorium Astronomicznego w Poznaniu, ul. Słoneczna 36, Poznań

CZAS TRWANIA:

8.05.2017-12.05.2017

KURATORZY:

prof. UAP Anna Tyczyńska, prof. AS Ked Olszewski, as. Justyna Olszewska

ARTYŚCI:

Yulia Andruchuk, Kate Ao Nganwa, Man Chun Chien, Katarzyna Czarnogrecka, Damian Dudek, Michał Dymecki, Kamila Gemzikowa, Paulina Górecka, Karolina Grębowska, Jędrzej Hofman, Joanna Januszewska, Małgorzata Kaczmarek, Anna Kamińska, Weronika Kępa, Julianna Kulczyńska, Alicja Mielczarek, Sebastian Prusaczyk, Kacka Puncmannova, Aleksander Radziszewski, Beata Romanowska, Gabriela Rybicka, Iga Śmierzchalska, Martyna Szczukiewicz, Diana Todorovska, Damian Wiśniewski, Wei Xiao oraz Zuzanna Andrzejczak i Filip Merski

Od początku roku akademickiego 2016/2017 II Interdyscyplinarna Pracownia Rysunku Wydziału Edukacji Artystycznej UAP we współpracy z Instytutem Obserwatorium Astronomiczne UAM realizuje temat OBSERWATORIUM. Dzięki staraniom prof. UAP Anny Tyczyńskiej oraz dyrektora Instytutu prof. UAM Agnieszki Kryszczyńskiej studenci Uniwersytetu Artystycznego mieli możliwość wzięcia udziału w cyklu wykładów poświęconych zagadnieniom związanych z astronomią.

W ramach projektu została zrealizowana  wystawa ”Obserwatorium” w galerii R20, która cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród odbiorców. Na prośbę władz Instytutu Obserwatorium Astronomicznego został również rozpisany konkurs na rzeźbę parkową przedstawiającą Układ Słoneczny (nazwiska laureatów zostaną ogłoszone podczas wernisażu). Kolejnym etapem współpracy był “plener stacjonarny” – warsztat zorganizowany na terenie Instytutu podczas którego do wspólnych, artystycznych działań została zaproszona Pracownia Fotografii Akademii Sztuki w Szczecinie prowadzona przez prof. AS Keda Olszewskiego.

Wystawa „Sen Astronoma” dotyka połączenia ze sobą dwóch pozornie odmiennych od siebie metod poznania rzeczywistości- astronomii oraz sztuki. Każda z nich pozwala na swój własny sposób odkrywać to, czego nie dostrzegamy na co dzień;oraz rozjaśnia ciemne zakamarki niezbadanej natury rzeczywistości. Podczas wystawy zwiedzający będą mieli możliwość zapoznania się z pracami prezentującymi widzenie kosmosu przez młodych artystów. Obszerny temat dał twórcom szerokie pole do interpretacji, dlatego wśród realizacji, odbiorca będzie mógł odnaleźć całkowicie odmienne sposoby widzenia i rozumienia wszechświata. Widzowie będą mieli unikalną okazję eksploracji świata snu na jawie.

Na wystawie “Sen Astronoma” zaprezentowane zostaną instalacje site-specific, prace video, instalacje dźwiękowe oraz performance. Podczas wernisażu będzie również okazja do wysłuchania utworu “Wielka Niedźwiedzica” autorstwa Zuzanny Andrzejczak i Filipa Merskiego, a także by spojrzeć w niebo korzystając z zabytkowego teleskopu.

Julianna Kulczyńska

studentka I roku Kuratorstwa i Teorii Sztuki