Stacja Kultura
oraz studenci z V Pracowni Malarstwa UAP prof. Andrzeja Pepłońskiego oraz koła naukowego Koło Artystycznej Fortuny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

zapraszają na wernisaż wystawy „Poza półką”, który odbędzie się 24 marca o godzinie 18:00.

Wystawę będzie można oglądać od 24 marca do 24 kwietnia w Stacji Kultura.

Książka jako zbiór tekstów jest nośnikiem idei ale dzięki swojej formie może budować odrębną narrację. Oprócz sensów, istotne wydają się być również takie jej właściwości jak: rodzaj okładki, szycie, gramatura i jakość papieru, krój czcionki, którym została złożona, oraz to wszystko, co składa się na jej niepowtarzalność. Jest więc książka obiektem autonomicznym, a bywa, że staje się przedmiotem pożądanym. W obiegu sztuki stała się, kolejnym, poza muzeum i galerią, polem artystycznego działania.

W latach 60, wraz z konceptualizacją sztuki książka artystyczna stała się ważną formą wypowiedzi. Wystawa ta jednak nie jest wyłącznie prezentacją książek-obiektów, książek artystycznych. Jest próbą definiowania i re-definiowania pojęć tj.: książka, znak, półka, księgozbiór, biblioteka. „Poza półką” dotyka zagadnień zapisywania, katalogowania, szeregowania, pozycjonowania, klasyfikowania zasobów, zbiorów i kolekcji. W pewien sposób odnosi się też do problemu czytelności i nie-czytelności, porządkowania i nietrwałości znaczeń.

Wystawa jest wynikiem ćwiczeń realizowanych równolegle przez V Pracowni Malarstwa UAP oraz studentów koła naukowego Koło Artystycznej Fortuny UAM.

Uczestnicy:

Studenci z V Pracowni Malarstwa UAP: Hanna Banaszczyk, Natalia Brodacka, Aleksandra Chmiel, Mikołaj Garstecki, Naila Ibupoto, Anka Nahumko, Kinga Kucharzyk, Kinga Popiela, Martyna Przybylska, Jagoda Ratajczak, Alicja Rybkowska, Jagoda Zych

oraz studenci koła naukowego Koło Artystycznej Fortuny UAM: Paulina Grygorczyk, Adrian Kempa, Agata Korzekwa, Weronika Krajewska, Magdalena Maciejewska, Michał Mąka, Iwona Stasińska, Marta Raczak, Agata Wądrak, Weronika Zaton

kuratorki: Joanna Dudek, Natalia Czarcińska

• Opublikowano: 16.03.2017, 20:19