Figury ciała / (English version see below)

FIGURAMA 17 to międzynarodowe święto sztuki figuratywnej, zainicjowane w 2001 Brnie i czeskiej Pradze, które po raz kolejny odbędzie się w Poznaniu. Myślą przewodnią projektu jest przywołanie i podtrzymanie znaczenia rysunku, malarstwa czy rzeźby jako „pierwszych zasad” w próbie przedstawienia ludzkiego ciała. Wielość perspektyw, sposób widzenia i przełożenia go na materię sztuki składają się na wyjątkowość przedsięwzięcia ukazującego przede wszystkim poprzez właściwości rysunku – procesualność, niezależność, złożoność napięć, nieskończoność – naturę ludzkiego ciała.

Rysunek figuratywny jako próba przedstawienia jest pewnym początkiem. Tylko od woli jego autora albo też siły samego rysunku zależy dalsza jego kontynuacja i rozwijanie. Nieustanna zmiana wprowadzana w jego obrębie jest w końcu niezbywalną cechą tej techniki, która pozwala również na doskonalenie własnego warsztatu. W połączeniu z czynionymi  obserwacjami i przeżyciami autora może prowadzić do wypracowywania własnego stylu. Rysunek rozpoczyna. Może być samodzielnym, skończonym dziełem mimo, że dalszego procesu twórczego wcale nie zamyka.

FIGURAMA to przede wszystkim możliwość wspólnej prezentacji figuratywnego rysunku studenckiego autorów, pochodzących z różnych krajów oraz sposobność do zetknięcia się z wielorakim widzeniem świata.

Program Figurama 17

Wystawa główna: prace studentów uczelni artystycznych z Czech, Niemiec, Polski i Słowacji – godz. 17.00, Stary Browar, Słodownia +1, ul. Półwiejska 42 w Poznaniu (wejście od Dziedzińca Sztuki)

Wystawa towarzysząca ARTELERIE: prace studentów oraz pedagogów uczestniczących w Figurama 17 – godz. 18.30, Atrium UAP, Al. Marcinkowskiego 29 w Poznaniu

Wystawa prac studentów Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu – godz. 18.30, dziedziniec UAP, Al. Marcinkowskiego 29 w Poznaniu

kurator: Sławomir Kuszczak

Historia projektu

FIGURAMA powstała w 2001 roku i została zainicjowana przez Karela Pokornego z Wydziału Architektury Uniwersytetu Technologicznego w Brnie oraz Borisa Jirků  z Akademii Sztuki, Architektury i Designu w Pradze, którzy zorganizowali wystawę prac sztuki figuratywnej stworzonych przez swoich studentów. Po dołączeniu do przedsięwzięcia Uniwersytetu Sztuk Użytkowych w Wiedniu FIGURAMA potwierdziła się tylko konieczność rozwijania projektu i utrzymania jego międzynarodowego charakteru. W trakcie kolejnych edycji do programu dołączały kolejne kraje z Polski, Niemiec, Hiszpanii, USA, Korei i wielu innych.


We kindly invite you to the official opening of Figurama 17, an international exhibition of figurative art

that will feature works of art students from Poland, Czech, Hungary,  Germany and Slovakia.

Date:  4 April 2017 (Tuesday)

Venues & Time:

Stary Browar, Słodownia (entry at Arts Yard) 5 PM.

The University of the Arts, Atrium & Yard, 6:30 PM.